İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

YILMAYANLAR

06 Ekim 2016 - 15:03 'de eklendi ve 223 kez görüntülendi.
YILMAYANLAR

Kıymetli dostlar bugünkü yazımda dünyada ve Türkiye’de Büyük engelleri aşan engellilerden bahsedeceğim.

 Abraham Lincoln: Ülkesinde köleliği kaldıran Marfan sendromlu devlet adamıdır. Fakir bir ailenin çocuğu olarak çok ağır şartlar altında temel eğitimini alır. Demiryolu işçisi tüccar ve posta memuru gibi değişik İşler yaptıktan sonra avukatlığa başlar. Aklına Amerikan başkanı olmayı koyar. Bütün engellere rağmen Amerika’nın 16. cumhurbaşkanı olur ve dört kez ard arda bu Başkanlığı yapar.

Stefan Hawking: 1963 yılında henüz 21 yaşındayken hastaneye kontrol için gittiğinde hastalığının teşhis konula bildi ALS hastasıydı. Bilim dünyasında Newton ya Einstein’den sonra adını en çok bahsettiren kişi şüphesiz İngiliz matematik fizik bilim adamı Stephan Hawking’tir. Stefan Hawking’in beyin dışında tüm organları iflas etmiş bir biçimdeydi. En önemli sözü beyin sağlam olduktan sonra aşılamayacak engel yoktur “dur.

David Peterson: 1954 yılında Brooklyn’de doğdu bebekken kaptı bir enfeksiyon sonucu sağa gözünü kaybetti ancak bu durum onun ideallerine engel olamadı üniversiteden sonra siyasete atıldı 23 yılda New York’un en sevilen siyasetçilerinden oldu 2008 yılında yapılan seçimlerde New York’un 55. valisi oldu.

Helen Keller: beş lisan bilen bisiklet kano ve yelkenliyle gezintiye çıkan yüzen Satranç oynayan helen keller yazdığın makaleler ve bir dizi kitapla kendisini Özürlülere yardımcı olmayı adanmıştır sağlıklı bir bebek olarak doğan helen keller 19 aylık iken geçirdiği bir ateşli hastalık SONUCU görme işitme ve konuşma yetilerini yitirmiştir. Helen altı yaşındayken bir daha asla görme ve duyma yetkilerine kavuşamayacağını bilgisi teyit edilmişti ancak doktor çocuğun eğitilebileceğini onun için sağır çocuklarla çalışan bir uzmanla görüşmelerini önerdi. En meşhur kitabı “üç gün görebilseydim” adlı hayatını anlatan kitaptır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük nişanına layık görülmüştür. Birçok üniversite fahri doktora ünvanı vermiştir. 35 ülke dolaşarak konferanslar ve seminerler vermiştir. 1968 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Mitat Enç: 1909 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra hukuk fakültesi birinci sınıfta iken gözlerini kaybetti. Türkiye Cumhuriyeti sağlık bakanlığına bırakılan bir borçtan faydalanarak öğrenimini sürdürmek için Amerika’ya gitmiştir. Yüksek lisansa da tamamlayarak yurda döndü. Türkiye’de ilk defa kurulan körler okulunun kurucu Müdürlüğü’nü üstlenmiştir. Aynı yılın başında Altınokta Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneğini kurmuştur. Devletin bazı kademelerinde de görev almıştır. Doçentliğe Kadar yükselmiştir. 1991 yılında yaşamını yitirmiştir.

Lokman Ayva: 1 Haziran 1966 da Konya’da dünyaya geldi. 11 yaşındayken geçirdiği menenjit nedeniyle görme yeteneğini kaybetti. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde işletme bölümünü tamamladı ve bu üniversitede yüksek lisansını yaptı. Türkiye’de beyaz ay derneği inin kurucusu dur. İstanbul’da özürlüler merkezinin Müdürlüğü’nü yapmıştır. 2002 seçimlerinde ak parti milletvekili olarak meclise girdi ve meclisteki ilk görme özürlü milletvekili ünvanını aldı ve üst üste iki dönem milletvekilliği yaptı. 2007 yılında girdiği Avrupa konseyi parlamenterler Meclisinde konseyin ilk görme engelli üyesi olarak Türkiye’yi temsil etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Eşref Armağan: doğuştan görme engelli olan arma 41 yıldır resim yapıyor Avrupa’da sevgiler açan ülkelerde uluslararası ün kazanan armağanım beyin yapısı Harvard Üniversitesi’nde incelenmiş ve görmediği halde nasıl resim yapabildiği bilimsel çalışmalara konu olmuştur. Türkiye’nin yetiştirdi en başarılı yeteneklerimizdendir.

Halis Kuralay: Halis Kuralay 1968’de Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde dünyaya geldi. 1986’da Büyükçekmece lisesinden mevzun oldu. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandı fakat iki yıl sonra psikoloji bölümüne geçerek 1992’de bu bölümden mevzun oldu. Kasım 1991’de aynı üniversitede kayıt işleri Şube Müdürlüğü’nde danışma elemanı ve tercüman olarak memuriyete başladı. Şubat 1993’te milli eğitim Bakanlığına İngilizce öğretmeni olarak atanan Kuralay İstanbul’da bulunan bazı okullarda psikolojik danışmanlık, İngilizce öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdür Başyardımcılığı yaptı. Şubat 2005 ile Ocak 2012 arasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde özel eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı halen aile ve Sosyal Politikalar İstanbul il müdür yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Değerli dostlar, engelli diye tabir edilen kişilerin nasıl engelleri aştığını hepimiz görmüş olduk. Bundan sonra da engellilik ve engelliler hakkında bilgilendirme ve bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle diyoruz ki “Engelli insan yoktur engellenen insan vardır yeter ki yürekler de engel olmasın”. SELAM ve Dua ile…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER