İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Yılda 2 bin mezun veriyor

01 Aralık 2016 - 18:01 'de eklendi ve 352 kez görüntülendi.
Yılda 2 bin mezun veriyor

Kırıkkale Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Meslek Yüksek Okulu Öğrencilerini iş telaşı şimdiden sarmış durumda.

ÖĞRENCİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Hali Hazırda 8 bin mezunu bulunan ve bu sene sonu mezun olacaklarla birlikte mezun sayısı 10 bini bulacak olan Emlak ve Emlak Yönetimi öğrencilerini iş telaşı sardı. Meslek Yüksek Okulundan mezun olan öğrenciler kamuda yalnızca Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde istihdam edilen ve yılda ortalama 2 bin mezun verilmesine karşılık yurt genelinde 200-300 kişinin istihdam edilmesi öğrencileri kara kara düşündürüyor.

DAHA GENİŞ İSTİHDAM İSTİYORLAR

Kırıkkale Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören öğrenciler, kurumlarda daha fazla istihdam beklediklerini ifade ettiler. Belediyelerde Emlak Müdürlükleri ve İmar Müdürlükleri gibi yerlerde istihdam edilmediklerini belirten öğrenciler dertlerini anlatabilmek için Türkiye Büyük Millet Meclisine giderek Milletvekilleri ile görüşüyorlar. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mehmet Demir’i TBMM’de ziyaret eden öğrenciler sıkıntılarını dile getirirken çözüm istediler.

300 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Kırıkkale Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden Lefika Nur Doğan, “Gelecek vadeden iş sektörü olarak bu bölümlere yönlendirildik. Ancak her geçen sene mezun sayısı arttı, istihdam sayısı azaldı. Şuan mezun sayımız 8 bin, bizlerle birlikte bu sene 2 bin mezun daha vereceğiz. Yani toplam mezun sayısı 10 bin olacak, devamında maksimum 300 kişilik istihdam sağlanacak. 9 bin 700 kişide kaderine terk edilecek ve hiç biri mesleğini icra edemeyecek. Bölümümüze uyan devletin bir çok kurumu var ancak buralara vasıfsız lise mezunları tercih ediliyor, bölümünü okumuş ve mesleki eğitimini almış bizlerse işsiz kalıyoruz. Sorunlarımızı Milletvekillerimize ileterek çare bulmalarını bekliyoruz. Bu sorun her sene daha da büyüyerek devam edecek, şimdiden önlemlerin alınmasında fayda var” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER