İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Tarihi mozaiği incelediler

26 Ağustos 2016 - 15:26 'de eklendi ve 343 kez görüntülendi.
Tarihi mozaiği incelediler

Kırıkkale’de geçtiğimiz günlerde Karalı ve Elmalı Köyleri arasında bir tarım arazisinde ortaya çıkan tarihi esere ilgi devam ediyor. Son olarak İlçe Ziyaretleri yapan Milletvekilleri, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri mozaiği yerinde incelediler.

KORUNMASINI SAĞLADILAR

Kırıkkale’nin Karalı ve Elmalı köyünü birbirine bağlayan arazi üzerinde yağışlar sonucu oluşan selde tarla yüzeyinin süpürülmesi sonucu Roma Dönemi’ne ait mozaik kalıntıları ortaya çıkmış, kalıntının ortaya çıkması ile köylüler yetkililere haber vererek tarihi eserin korunmasını sağlamışlardı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Karalı ve Elmalı köyünün sınırları içinde bulunan mozaik kalıntılarını Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Kültür ve Turizm Müdürü Yahya Er ile Ankara’dan gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden Arkeolog Mustafa Metin incelemişler ve hemen çalışmalara başlayarak, mozaiğin kültür turizmine kazandırılması için çalışmalara başlamıştı.

ROMA VE HİTİT TARİHİ

Son olarak ilçe ziyaretlerine devam eden AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri ziyaretler kapsamında çalışmaların devam ettiği mozaiği ziyaret ettiler. Jandarma ekiplerinin 24 saat nöbet tuttuğu ve arkeologların çalışmalarına devam ettiği Mozaiğin M.S. 2. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Roma dönemine ait bu kalıntıların, bölgede ciddi bir roma ve Hitit tarihi olduğuna işaret olarak algılanıyor ve kültür turizminin gelişmesi için başka kalıntılarında ortaya çıkabileceği ifade ediliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER