İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

TANAP çalışmaları başladı

21 Kasım 2016 - 19:16 'de eklendi ve 527 kez görüntülendi.
TANAP çalışmaları başladı

Dünyanın en büyük enerji projelerinden biri olan ve Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesi sınırlarından geçen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin çalışmaları başladı.

BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması amaçlanan TANAP kapsamında, Karakeçili’den geçecek güzergâhta hattın inşa çalışmalarına başlatıldı.  İstihdama ve yerel ekonomiye canlılık katması beklenen çalışmaların başlaması, ilçede memnuniyet yarattı.

Tamamlanmasıyla birlikte ekonomiye de katkı sağlanması planlanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi çalışmalarına hız verildi.

AVRUPA’YA ULAŞTIRILACAK

Kırıkkale il sınırları içerisinden de geçen, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi çalışmalarına hız verildi. Azerbaycan’ın Hazar Denizi ve Hazar Denizi bölgesindeki sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınması amacıyla hazırlanan proje çalışmalarına, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlatılan çalışmalar Kırıkkale’den de devam ediyor.

İKİ ÇIKIŞ NOKTASI BULUNUYOR

Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek, Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak boru hattından Avrupa ülkelerine de doğal gaz aktarılacak. Proje kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir ve diğeri Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası bulunuyor.

GEÇECEĞİ ALANLARA YERLEŞTİRİLİYOR

Türkiye ile Azerbaycan’ın bugüne kadar başarıyla yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biri olan TANAP Projesi’nin Yozgat il sınırları içerisindeki çalışmalara hız verildi. TANAP’a ait çalışmaların yürütüldüğü Doğankent şantiyesine hattın boruları gelirken, bir taraftan da borular hattın geçeceği alanlara yerleştiriliyor. Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanmasını hedefliyor.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER