İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

TAKOZ

17 Ekim 2016 - 15:32 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.
TAKOZ

       Bu günkü yazımın yoruma açık, anlatacaklarımın ve aktaracaklarımın da daha anlaşılır olması ve  mesajın gümbür-gümbür yerine ulaşabilmesi için konu başlığı olarak seçtiğim ‘TAKOZ’ kelimesinin TDK Sözlüğündeki anlamlarını vererek huzura getirmemin doğru davranış olduğunu düşünüyorum:

Gariplikler ülkesinde, kırsalda ve taşrada yaşayan bir köy çocuğuyum. Aklıma ‘takoz ve takozluk yapanlar’ geldi ve içimden gelenler, gönlümden dökülenler işte böylece yazıya dökülüp, huzura geldi. Yalanım, yanlışım, sürçü lisanım varsa peşinen affola! Takoz:

1.Bir eşyanın altına kıpırdamadan dik durması için yerleştirilen ağaç kama, kıskı.

2.Bir taşıtın kaymaması, kımıldamaması için tekerlekleri altına yerleştirilen tahta, plastik vb.

engel.

  1. Çivi çakmak için duvarın içine yerleştirilen ağaç parçası.
  2. Kızaktaki geminin, üstünde oturduğu ağaçlardan her biri.
  3. Lakerda yapılmak için kesilmiş torik balığı parçası.
  4. Kaba saba insan.

Lâfı daha fazla uzatmadan, konuyu da daha fazla dağıtmadan sadede gelmek istiyorum: Çünkü amacım sizlere sekiz bilinmiyenli denklem çözdürmek değil; biraz(cık) hafızanızı yormak suretiyle düşünmenizdir. 15 Temmuz darbe kalkışması eğer başarılı olsaydı sonucunun nerelere kadar gideceğinin de bilinmesini istiyorum:

Özellikle içinde bulunduğumuz haftada Sayın Devlet Bahçeli’nin bir söylemiyle ‘Başkanlık’ sistemi gündeme oturdu. Bu tez iktidar-muhalefet ve kanaat önderlerince enine-boyuna tartışılıyor. Büyük bir ihtimâlle sonuç referanduma gideceğe benziyor. Burada asıl söylemek istediğim şu: TBMM çatısı altında, siyasi partilerin içinde yer tutmuş bazı seçilmişlerin medya önündeki değerlendirme ve demeçlerini büyük bir dikkat ve rikkatle irdeleyip yorumladığımızda; bazılarının ağızlarından çıkanın ülkemiz hayrına olmadığını görüyoruz. Özellikle yine bazılarının bu güne kadar tüm icraatları boş, kuru, amaçsız, hedefsiz, mesnetsiz, ilkesiz, seviyesiz, seciyesiz sapmalardan ve saptırmalardan ibarettir. Bir başka deyişle her konuya, her hususa söylenecek ters-aykırı mesajları mutlaka vardır. İyi doğru ve güzel olanı bile anmamak, takdir etmemek alkışlamamak, dayanak, destek olmamak -tek kelimeyle- kısaca demem gerekirse “TAKOZ” olmak adeta yaşam biçimleri olmuş. Ülke elden gitmiş-gidiyor kimin umurunda? Acaba bir oy fazla alabilir miyim diyerek yapılan politikalar? Bölücü ve yıkıcılar için üretilen ‘mağdur ve mazlum’ edebiyatı? Olağanüstü halden geçen ülkenin daha büyük bir kaosa sürüklenmesi için ‘Anayasa Mahkemesi’ne götürülen OHAL kanun iptal istemleri? Emperyalist ülkelerin komşu Suriye ve Irak’taki amaç ve hedeflerini bilmezlikten ve görmezlikten gelmek? Daha neler-neler?

“Gölge etme başka ihsan istemem” diyenler çok haklı değil mi? Şair Orhan Veli Kanık 1947 yılında yayımladığı “Cımbızlı şiir”iyle sanki günümüz ‘Milenyum Çağı’nda kendini kanaat önderi sayan ve sanan seçilmişlerimiz için döktürmüş:

“Ne atom bombası,
Ne Londra Konferansı,
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı dünya?”

Sözün özü: Kırşehirliler seçilmişlerden bir olumsuzluk ya da patavatsızlık gördüklerinde: “Bat dünya bat! Tuturuk da Kâhya (Köy Muhtarı) olmuş!” derler. Ben de şöyle diyorum: Kısa günde kırk defa fikir değiştirip çark eden -sanki düşman gibi- hep muhalif ve muarız siyasilerin bu milletin “Gazi Meclisi”nde “millete rağmen” var olduğunu gördükçe; ben bunu mu seçmişim, beni bu mu temsil ediyor (?) dediğim çok oluyor.

Hoşça kalınız.

 

Duran ERDOĞAN

Kırşehir Anekdotları Yazarı

E.posta: duranerdogan1947@gmail.com

(Web) http://www.duranerdogan.com

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER