İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Sosyal ağlar hainleri engelledi

18 Eylül 2016 - 10:35 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.
Sosyal ağlar hainleri engelledi

 

Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, “Anlık bilgi vermede Twitter, görüntülü konuşmada FaceTime ve toplu haberleşme de WhatsApp, dar gecesinin en önemli sosyal medya araçları oldu.”

SÜREKLİ GÜNDEMDE KALDI

Sosyal medya üzerine kitapları bulunan Doç. Dr. Eraslan, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve sonrasında Türkiye’deki sosyal medya kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sosyal medyanın iletişim, haberleşme, enformasyon sağlama, gündem oluşturma, takip etme gibi önemli özelliklerinin 15 Temmuz darbe girişimi gecesi kendini gösterdiğini dile getiren Eraslan, “Bu gecede bazı sosyal medya kanalları sürekli gündemde kaldı. Anlık bilgi vermede Twitter, görüntülü konuşmada FaceTime ve toplu haberleşme de WhatsApp darbe gecesinin en önemli sosyal medya araçları oldu.” diye konuştu.

BİR DİJİTAL SAVUNMA ALANI

Üç sosyal medya aracının da hızlı ve sürekli bilgi akışı özelliği bulunan araçlar olduğunu ifade eden Eraslan, cep telefonlarının canlı yayın aracı olarak 4.5 G hızındaki paylaşımlarının, sosyal medya zemini ile birleştiğinde ortaya çok büyük bir dijital savunma alanı çıkardığını belirtti.

Eraslan, “15 Temmuz gecesinde 50 milyona yakın twit atılmış, bu twitlerin büyük bir çoğunluğu darbe ile ilgili. Bir başka deyişle neredeyse herkes sosyal medyaya bilgi almak için başvurmuş. Bu bağlamda son 3 yıldır FETÖ/PDY üyelerinin gündem oluşturmak ve buradan algı yönetimi sağlamak için oluşturduğu geniş bir sosyal medya ağını da görmek gerekiyor. Bu ağdakilerin paylaşımları örgüt ile mücadelede devlete önemli kanıtlar sundu.” sözlerine yer verdi.

BİRDEN ÇOK KİŞİYE ERİŞİM KAPASİTESİ

15 Temmuz şehitlerinin büyük bir çoğunluğunun da kendi sosyal medya hesaplarında şehadetten önce paylaşımlarda bulunduklarını aktaran Eraslan, Twitterın video uygulamaları ve periskop sisteminin Twitter’ın canlı yayın aracı olarak kullanılmasını sağladığını vurguladı. Twitterın anlık paylaşım özelliğinin, zamana karşı yarışta çok büyük bir avantaj sağladığını dile getiren Eraslan, şu değerlendirmede bulundu:”15 Temmuz gecesi ve sonrasında Twitter, haberleşmede diğer sosyal medya araçlarına göre açık ara önde oldu. Kısa hızlı ve etkin paylaşım özellikleri ile birden çok kişiye erişim kapasitesi Twitterın haber iletimindeki önceliğini menfur darbe gecesi bizlere gösterdi. Dakikada binlerce twitin atıldığı gecede en çok kullanılan etiketler ise NoCoupInTurkey, DarbeyeHayır, Sokaktayız, DarbecilerİcinİdamGeriGelsin, 15Temmuz oldu.”

STRATEJİK ÜSTÜNLÜK SAĞLADI

Doç. Dr. Eraslan, Ankara’da Kızılay, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, İstanbul’da Boğaz Köprüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü ve Kuleli Askeri Lisesi toplanmalarının, birçok kentte askeri birliklerin girişlerinin kapatılmasının sosyal medya araçları sayesinde hızlıca olduğunu söyledi. Eraslan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderlik davranışı ile FaceTime görüşmesi darbe girişiminin başarısız olmasında en büyük etkileyicidir. Cumhurbaşkanın görüntüsü ile bizzat halka sokağa çıkma çağrısı yapması darbecilerin moral üstünlüğünü yerle bir etti ve millete moral verdi. Bu özelliğiyle FaceTime kullanımı 15 Temmuz gecesinde büyük bir stratejik üstünlük sağladı.” dedi.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER