İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Önergeye tepki gösterdiler

21 Kasım 2016 - 19:10 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.
Önergeye tepki gösterdiler

Kırıkkale Kadın Platformu üyesi kadınlar geçtiğimiz gün AK Partili 6 Milletvekilinin Meclise sundukları önergeye tepki göstermek için bir araya geldiler.  Kadınlar bu önergenin 4 bin tecavüzcüye tahliye yolunun açılacağını ileri sürdüler Kadınlar “Bu tartışma konusu değil, bu bir suçtur” dediler.

TAHLİYE YOLU AÇACAK

KESK Kırıkkale Kadın Platformu adına ortak basın açıklamasını okuyan Ayşe Avcı, bu önergeyle 4 bin tecavüzcüye tahliye yolunun açılacağını Meclis´te AKP´li vekillerin çocuğun istismarcısıyla evlenmesi durumunda istismarcının ceza almaması için yasa teklifleri hazırlarken Adalet Bakanlığı´nın paylaştığı adli yıl istatistikleri çocuğa yönelik cinsel istismarda korkutan tabloyu ortaya koyduğunu belirterek, “Bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu.”

KORUNMASI İLKESİNE AYKIRIDIR

“Yargıya taşınan istismar vakalarından 13 bin 968 mahkûmiyet kararı çıktı. Türkiye, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında, dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan tek ülke olacaktır. Böylesi bir durum çocuğun üstün yararının korunması ilkesine aykırıdır. Çocuğun insan hakları gereklerinin yerine getirilmesi ve bu konuda elde edilen kazanımların kaybedilmesi anlamına gelecektir” dedi.

SİSTEMATİK BİÇİMDE YAYGINLAŞIYOR

Eğitim Sen toplantı salonundaki toplantıda Avcı açıklamasını şöyle sürdürdü  “Türkiye´de çocuk istismarı sistematik ve yaygın olarak işleniyor. Çocuk yaşta evlilikler, cinsel istismarın sürekli hale getirilmiş biçimidir. AKP hükümeti, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışla cinsel istismarı meşrulaştırıp yasal hale getiriyor. AKP´nin cinsel istismara uğrayan çocukları evlendirip tecavüzcüyü kurtarma planının gece yarısı meclise getirilmesi yetmemiş gibi Adalet Bakanı´nın yaptığı açıklamada, “Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor,  ancak Çocuklarla evlenenlere uygulanacak” demesi niyeti apaçık ortaya koymuştur.”

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER