İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

ÖĞRETMEN KİMDİR?

06 Ekim 2016 - 15:09 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.
ÖĞRETMEN KİMDİR?

Öğretmen toplumun saygın kişisi her yerde her pozisyonda her yönüyle örnek kişisidir. Öğretmen eğiten-öğreten kişidir. Bunu yaparken eğiteceği ve öğreteceği çocuklara ve gençlere örnek olacaktır. Çünkü çocuklar ve gençler daima onu örnek alırlar. Öyleyse öğretmen bilgi ve becerisinin dışında fiziki durumuyla, giyim kuşamıyla, konuşma ve davranışlarıyla örnek kişidir ve örnek kişi olmak zorundadır.

Öğretmen hoş görülüdür, öğretmen sabırlıdır, öğretmen çağının gereği donanımlıdır. Öğretmen öğrencilerine karşı başarılı olabilmesi için öğrencisinin kullandığı bütün kaynakları inceleyen kaynaklarının içeriğini önce takip eden ve öğrencisine faydalı olmaya çalışan, öğrenen ve öğreten kişidir. Öğretmen yapacağı bütün çalışmaları planlayan, planladığını uygulayan kişidir. Öyleyse bu bilgi ve beceriye sahip olacak öğretmenin kılık kıyafeti, fiziki durumu nasıl olmalıdır. Öğretmen günlük tıraşını olan, saçı, bıyığı, elbisesi, kravatı ütülü olan öğrencisinin karşısına öyle çıkan kişidir.

Peki, sendikalardan Memur-Sen’in kıyafet serbestliği yani kravat takmanın kaldırılmasını istemesinin anlamı nedir. Öğretmen döşü bağrı açık, tişörtle mi çocuğun karşısına çıkacak ondan sonra çocuktan ne isteyecek. Bu milletin tarihine dayanan saygıya dayalı, kültürünü de alt üst mü yapmak istiyorlar. Öğretmen öyle yapmaya kalkarsa pantolonunun dizini yırtan gelişi güzel kıyafetle okula gelen çocuğa ne diyebilecek. Bu milletin geçmişine ve geleceğine bu uygun mu? Sendikanın görevi bu mu yoksa eğitim ve öğretimin verimini nasıl yükseltiriz diyerek öğretmenlerini yönlendirmek mi?

Öğretmenlerimizin daha verimli çalışmalarını, milletinin geleceğinden sorumlu olduğunu kazandırmak ve yapmak değil mi? Bundan senelerce önce kendi öğretmenlerinin nasıl çalıştığını bilmiyorlar mı? Günlerce, yıllık ünite ve günlük planlar yapan, hayat bilgisi ve tarih şeritlerini kendisi yapan, birinci sınıf eğitiminde büyük, küçük fişlerini kendisi hazırlayan, aylarca kitabı tamamlayamayan öğrencilerine canlı kaynak olarak kendisini veren zamanına göre 50 ila 70 öğrencilik sınıflarda öğretmenlik yapanlar öğretmen değil miydi? Şimdi 20 ila 30 kişilik sınıflarda her türlü öğretmen öğrencisinin malzemesi hazır olan sınıflarda öğretmenlik yaparken birde kılık kıyafet serbestliğinden bahseden öğretmenlere bunlara çanak tutan sendikalara ne demeli?

Ey genç öğretmenlerimiz bu millet sizden örf ve âdetine saygılı, saygı ve sevgiye dayalı disiplinli yani kurallara uyan bilgiyle donatılmış, paylaşmayı bilen ezberci değil, yorumlayabilen düşüncesini açık açık ifade eden nesiller yetiştirmenizi bekliyor, sizler sizlere teslim edilen vatandaşımızın en kıymetli varlığı çocuklarına yön veren, milletine ailesine faydalı bireyler olarak yetiştirmek, zengin, fakir, amir, memur çocuğu diye ayırmadan güneşin 7 rengini nasıl bir beyaz olarak görüyorsak ayrı ayrı aileden gelen çocukların hepsini aynı gözle görmek onlara öyle hizmet etmek öğretmenin en önemli görevlerindendir. Hepinizin bu söylenenlerden daha iyi, daha verimli, daha duygulu çalıştığınızdan ve çalışacağınızdan emin olarak hepinize başarılar diliyoruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER