İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Nohut hasadı yüzleri güldürdü

22 Eylül 2016 - 0:46 'de eklendi ve 118 kez görüntülendi.
Nohut hasadı yüzleri güldürdü

Geçen yıla göre fiyatında artış yaşanan nohut, çiftçiyi memnun etti. Ziraat Odası Başkanı Orhan Öztürk yaptığı açıklamada, nohut üretiminde yeni olan Kırıkkale’nin arazilerinden alınan verimin oldukça sevindirici olduğunu söyledi.

HALKIN BÜYÜK İLGİSİ VAR

Geçtiğimiz yıllarda demonstrasyon olarak başlayan nohut üretiminde kapasitenin artırıldığını ve 2016 yılında 50 dönüm ekim yapıldığına dikkat çeken Orhan Öztürk, hasat döneminde üreticinin yüzünün güldüğünü söyledi.  Öztürk, “Nohuda doğru bir yöneliş var. Piyasada değeri yükseldi. Geçen sene 2,5 liraya sattığımız nohut, bu sene 5-6 lira arasında gitti. Çiftçi nereden para kazanırsa ona yöneliyor” dedi.

DEVLET DE NOHUDU TEŞVİK EDİYOR

Nohuttaki devlet desteğinin çiftçinin gelirinin artmasına katkı sağladığına da işaret eden Öztürk, “Devlet de nohudu teşvik ediyor. 2014 yılında kilo başına 10 kuruş primi vardı. Geçen yıl 20 kuruşa, bu sene de 30 kuruşa çıktı. Çiftçi, ton başına nohutta yaklaşık 300 lira devletten pirim aldı. Nohudun tonunu 4 bin liraya sattıysa 300 lira da devletten aldı.” diye konuştu.

HASTALIKLAR ETKİLEMEDİ

Mayıs ayında Çorum, Yozgat gibi illerdeki nohutta görülen “antraknoz” hastalığının o bölgelerde verimi düşürdüğünü anlatan Öztürk, Kırıkkale çiftçisinin bu hastalıktan çok fazla etkilenmediğini ve ürünün yüzde 80’ini kurtardığını vurguladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER