İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Misafirden bakkal olmaz

27 Ekim 2016 - 14:13 'de eklendi ve 395 kez görüntülendi.
Misafirden bakkal olmaz

Kırıkkale Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Adem Yurttan, Suriyeli vatandaşları kentte misafir etmekten rahatsız olmadıklarını ancak, ticari işletme açan Suriyelilerin haksız rekabet oluşturduğunu belirterek, “Misafirin başımızın üzerinde yeri var. Ama misafir bakkallık olmaz” dedi.

 

KORSAN BAKKALAR

Kırıkkale’de gündemden düşmeyen Suriyeli sığınmacılar sorununa Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Adem Yurttan, farklı bir boyut getirdi. Savaştan kaçan bir topluluğa yardımcı olmak gerektiğine değinen Yurttan, “Bunu yaparken mevcut vatandaşlarımızın yaşam dengesini bozmamalıyız” dedi. Yurttan, Suriyelilerin geçimini kazanmak için ticaret yapmaya başladığına da işaret ederek, Suriyeli korsan bakkalların geçici denetimlerle kontrol altına alınması gerektiğini vurguladı.
SURİYELİ KORSAN ESNAF VAR
Kırıkkale’de Suriyeliler tarafından işletilen bakkal ve  benzeri küçük işletme olduğuna dikkat çeken Yurttan, “Bu işletmelerin çoğunluğu bakkal ve büfe gibi çalışıyor. Bizim kendi esnafımız vergi veriyor. Ama bu korsan çalışan işletmeler denetimlerden uzak. Ne sattıklarını ve bu malları nereden temin ettiklerini kimse bilmiyor. Ortaya haksız rekabet çıkıyor. Bizim esnafımız zaten zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor”
GEÇİCİ YAPTIRIMLAR UYGULANMALI
Yurttan, korsan olarak faaliyet gösteren Suriyeli esnafa geçici bazı yaptırımlar uygulanması gerektiği önerisinde bulunarak, “Biz savaştan kaçan bu insanların gelmesinden rahatsız değiliz. Devletimiz ve hükümetimiz böyle uygun gördü ve bizlerde saygı duyuyoruz. Ancak kendi insanlarımızın yaşamsal alanında yaşanan sıkıntılarda göz ardı edilmemeli. Suriyeli vatandaşların işletmelerine hijyen denetimleri yapılmalı. Geçici vergi uygulanmalı. Belediyelerden geçici ruhsat verilmeli. Geçici tekel ruhsatı temin edilmeli. Bu konuda ciddi bir başıboşluk var” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER