İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Kontrollü şekilde yapılmalı

28 Kasım 2016 - 13:24 'de eklendi ve 345 kez görüntülendi.
Kontrollü şekilde yapılmalı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kırıkkale genelinde hizmet veren kamu ve özel diyaliz merkezlerinde çalışan personellere yönelik enfeksiyon kontrol programı eğitimi verildi.

RİSKLER BELİRLENMELİDİR

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2878 sayılı yazılarına istinaden İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kırıkkale genelinde hizmet veren kamu ve özel diyaliz merkezlerinde çalışan personellere yönelik enfeksiyon kontrol programı eğitimi verildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer, “Bilindiği üzere; diyaliz üniteleri ve merkezleri enfeksiyonlar yönünden riskli birimlerdir. Evrensel önlemlere tam olarak uyulması önem arz etmektedir” dediler.

HEMODİYALİZ HASTALARI

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Hijyene dikkat edilmesinin ve cihazların sıkı sterilizasyonu / dezenfeksiyonunun, enfeksiyonun kontrolü açısından çok önemli olması nedeniyle ilimizde hizmet veren kamu ve özel diyaliz merkezlerinde çalışan hekim ve hekim dışı sağlık personeline iki grup halinde enfeksiyon hastalıkları uzmanı, enfeksiyon kontrol hemşiresi, nefroloji uzmanının bulunduğu eğitim ekibince Hemodiyaliz Hastalarında Enfeksiyon, bulaş ve yolları, Hemodiyaliz ünitelerinde hijyen ve enfeksiyon kontrolü programı gibi konularda eğitim verilmiştir.”

BROŞÜR DAĞITILDI

“Ayrıca Ülkemiz bilinçsiz antibiyotik kullanımında dünyada ilk sırada yer almaktadır. Farkındalık oluşturmak ve sağlık personelini bilinçlendirmek adına hemodiyaliz ünite/merkezlerinde çalışan personele akılcı ilaç kullanımı hakkında açıklamalar yapılmış, broşür dağıtılmıştır” denildi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER