İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

İlk hediyem ayakkabıydı

27 Eylül 2016 - 0:15 'de eklendi ve 327 kez görüntülendi.
İlk hediyem ayakkabıydı

TÜKÇEV Özel Eğitim Kurumu’nun açılış törenine katılan ve ilk dersi veren Milli Güreşçi ve aynı zamanda dünya şampiyonu olan Kırıkkale’den yetişen Ercan Yıldız, eğitim kurumunun ilk dersini Kültür Merkezi’nde verdi ve çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ERCAN YILDIZ GÜREŞİ ANLATTI

TÜKÇEV Özel Eğitim Kurumu’nun açılış törenine katılan, ardından da Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta ilk dersi veren Milli Güreşçi Ercan Yıldız, demiryolu çalışanlarının oluşturduğu bir vakfın eğitim kurumunda ilk dersi vermenin onurunu yaşadığını söyledi ve “Benim babam da bir demiryolu çalışanı idi. Ben 10 çocuklu bir ailenin ferdiyim” dedi. Kendisini dinleyen protokole ve öğrencilere güreşle ilgili bir ders veren ve sunum yapan Yıldız, geride bıraktığımız yüzyılda güreşte çok çarpıcı bir detaya dikkat çekti ve “Dünyada güreş hemen hemen her ülkede yapılır. Ancak bizde başka yapılır.

NEDEN BİZİM ATA SPORUMUZ?

400’ün üzerinde güreş çeşidi vardır. Fakat bizde bu çeşit sadece 4’tür. Bunlar Karakucak Güreşi, Aba Güreşi, Şalvar Güreşi, Yağlı Güreş’tir. Dünyada bu kadar yaygın olan güreş sporunun tarihi de çok eskidir. Açıkçası her ülkede yapılan güreşin bize özgü milli bir spor dalı olması ve ata sporu olarak kalmasını ben de anlamıyorum. Fakat bunun için şunu söyleyebilirim, Türkler güreşte o kadar iyiler ki, hem geçmişte ve hem de günümüzde, bu spor dalı bize özgü bir spor olarak nam salmıştır. Yani bizim ata sporumuz olmasının anlamı budur diye düşünüyorum. Bu o kadar büyük yankı yapmıştır ki dünyada, dünya ülkeleri bizim güreşçilerimizi yenemedikleri için güreşte stil değiştirmeye kalkmışlardır.

GÜREŞİN STİLİNİ DEĞİŞTİRDİLER!

Grekoromen stili geçen yüzyılda bu yüzden çıkmıştır. Bizi yenemeyen yabancılar, grekoromen stilini icat etmişler fakat bizim güreşçilerimiz buna da kısa sürede uyum sağlamışlardır. Bir olimpiyatta 7 altın madalya kazanmışız geçmişte mesela sadece güreşte. Bu bakımdan güreş bize ata sporu olarak kalmıştır. Son olimpiyatta örneğin güreş haricide başka hiçbir branşta doğru dürüst madalyamız yoktur. Göğsümüzü yine güreşçilerimiz kabartmıştır. Hepsini bir kere daha bu vesile ile tebrik ediyorum” dedi.

BU ANIMI HİÇ UNUTAMAM

Turnuva sonucu yaşadığı bir olayı da hiç unutmadığını söyleyen Yıldız, “İlk şampiyonluğum orada olmuştu. Amatörde Türkiye şampiyonu oldum ve altın madalya aldım. Bana madalyanın yanı sıra marka bir ayakkabı hediye ettiler. Fakir çocuğuyuz. Çok sevindim. Spor ayakkabıydı. Ayakkabı eskimesin diye hiç giymedim. Sonra giyeyim dedim, bu kez ayağıma olmadı. Ondan sonra hiç giyemedim. Bu anımı hiç unutamam” dedi.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER