İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

İbadetin cennet bahçeleri

10 Ekim 2016 - 9:21 'de eklendi ve 118 kez görüntülendi.
İbadetin cennet bahçeleri

MÜFTÜ GEREK, 200 KİŞİLİK HAFIZLIK KURSUNUN TEMELİNİN ATILACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ kapsamında Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından ‘Cami, Kitap ve Okuma Kültürü’ adı altında konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Cenksu Üçer, “Camiler huzurun, ibadetin cennet bahçeleridir” dedi.

KİTAP VE OKUMA KÜLTÜRÜ

Kırıkkale il Müftülüğü tarafından ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ kapsamında ‘Cami, Kitap ve Okuma Kültürü’ adı altında konferans gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Cenksu Üçer, İl Müftüsü Bekir Gerek, Din Görevlileri, Kur’an Kursu Öğreticileri ve müftülük personeli katıldı.

DİNİ FAALİYETLER DEĞERLENDİRİLDİ

Program, 15 Temmuz darbe girişiminin akim kalmasında önemli bir yeri olan ve o gece okunan alaları hatırlatmak maksadıyla din görevlilerinin sala okumaları ile başladı. Arkasından Nur Camii Müezzin-Kayyımı Murathan Önder’in Kur’an tilavetiyle devam etti.

İl Müftüsü Bekir Gerek, konferanstan önce yaptığı konuşmada, Kırıkkale’de yapılan dini faaliyetleri değerlendirdi.

BU HAFTANIN ÖNEMLİ TEMASI

Osmangazi mahallesinde yapılacak olan 200 kişilik bölge yatılı hafızlık Kur’an Kursunun temelinin atılacağı müjdesini verdi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet işleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Cenksu Üçer konferansında Camiler ve Din Görevlileri haftasının teması olan Cami ve Kitab konusunu Nur Suresi 32. Ayetin çerçevesinden dinleyicilere aktardı.

NURLANMAK VE NURLANDIRMAK

Cenksu Üçer dinleyicilere özetle şu bilgileri aktardı: İman ve İslam’ın şartlarının hepsinde, Kur’an surelerinin bütününde temel gaye Allah’ı hatırlatmaktır. “Allah göklerin ve yerin nurudur… Allah dilediği kimseyi nuruna iletir” ayetinde belirtildiği gibi gayemiz nurlanmak ve nurlandırmaktır. Camiler Allah’ın nuru ile nurlandığımız temel mekânlardır. O nurlardan istifade edenler evlerini de ibadet, iman ve itaat ile nurlandırırlar. İbadet mekânlarımızın merkezi camilerdir. Evler ise o mekânların şubeleri olmalıdır.

EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

“İnsanlar elbette ilim, kabiliyet, anlayış vs. noktalarında bir değildirler. Kur’an’da bunun örneklendirilmesi çoktur. Bu bazı insanların bilhassa imamların nurlandırma konusunda vazifeli olduklarını göstermektedir. Program lisans eğitimini başarıyla tamamlayan, Kur’an’ı Güzel okuma yarışması, Ezan’ı güzel okuma yarışması ve Etkili Hutbe Sunumu yarışmasında il birincisi olanlara ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER