İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Himmet haracıyla servet yaptılar

30 Eylül 2016 - 0:37 'de eklendi ve 1047 kez görüntülendi.
Himmet haracıyla servet yaptılar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, düşük gelirlerine rağmen birkaç yıl içinde servet yaptıkları kaydedilen 4 kişi hakkında iddianame düzenledi. Aralarında Kırıkkale’de meslek yüksek okulda okuyan bir kişinin de bulunduğu iddianamedeki kişiler, FETÖ üyesi olmak” ve “terörizme finans sağlamaktan yargı önüne çıkacak.

HESABINA YATIRILIP TAŞINDI

Geçen yıl Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne bir ihbar mesajı gönderen M.U, şüpheli Havva A.E’nin Demetevler’de Fetullah Gülen’e ait yurdun para sorumlusu ve muhasebecisi olduğunu, himmet adıyla toplanan haracın bu kadının hesabına yatırılıp, taşındığını ve kadının son 2-3 yıl içinde büyük bir servete ulaştığını öne sürdü.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İhbar üzerine çalışma başlatan güvenlik güçleri, şüpheli Havva A.E’nin, FETÖ mensuplarının telefonlarında bulunan Bylock’u kullandığını belirledi. Havva A.E. ile eşi Kadir E, kadının babası Seyfi A. ve kardeşi Sadık A, gözaltına alındı.

ORANTISIZ BİR ŞEKİLDE ARTTI

Şüpheliler hakkındaki soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcılarınca hazırlanan iddianamede Fetullahçı Terör Örgütünün, himmet adı altında topladığı haracı devletin takibinden kurtulmak için bankaya yatırmak yerine çalışanları üzerinden transfer ettiği, şüphelilerin mal varlıklarının da son yıllarda gelirleriyle orantısız bir şekilde arttığı öne sürüldü.

MASAK RAPORU DOĞRULADI

Savcılık, şüphelilerin mal varlıklarına ilişkin Mali Suçları Araştırma Kurulundan (MASAK) rapor istedi. MASAK raporunda, şüphelilerden Havva A.E’nin, Fetullah Gülen’e ait Demetevler’de kurulu bir yurtta, 7 yıldır bin-bin 500 lira ücretle muhasebe sorumlusu olarak çalıştığı, son 8 yılda 6 buçuk yıl bir muhasebe firmasında görev yaptığı ve 2015’te buradaki kazancının bin 273 lira olduğu, ayrıca 2011-2012’de özel eğitim kuruluşunda görev yaptığı belirtildi.

45 BİN LİRALIK ZİYNET EŞYASI

İfadesine başvurulan Havva A.E, Kırıkkale’de yüksekokulda okurken, bir yıl Fetullah Gülen cemaatine ait olduğunu bildiği yurtta kaldığını, mezun olduktan sonra cemaatin referansıyla önce Dünya Radyo’da, ardından bir öğrenci yurdunda işe başladığını ve 4-5 yıl kadar çalıştığını anlattı. Buralardayken aylık gelirinin bin 300 lira kadar olduğunu bildiren kadın, daha sonra tuhafiye-giyim üzerine iş yeri açtığını ve halen burada çalıştığını dile getirdi.

Eşiyle toplam gelirlerinin 8 bin lira civarında olduğunu iddia eden kadın, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yapılan aramada, evindeki 45 bin lira değerindeki ziynet eşyasına el konulduğunu belirtti.

İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Oturdukları evi 2013’te 170 bin liraya aldıklarını, bunun için 70 bin lira kredi çektiklerini, ayrıca elden de borçlandıklarını savunan kadın, Altındağ’daki apartman dairesini ise 27 ya da 37 bin liraya satın aldıklarını, ayrıca kendisine ait 2004 model bir otomobil ile 2015 model, eşinin 80 bin lira civarında parayla sıfır kilometre olarak aldığı bir başka otomobil bulunduğunu ifade etti. Havva A.E, üzerine kayıtlı taşınmaz mal ve otomobilleri akrabalarından borç alarak satın aldığını öne sürdü.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER