İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Hayat Dağarcığı

29 Eylül 2016 - 11:21 'de eklendi ve 385 kez görüntülendi.
Hayat Dağarcığı

 

 

“ Her sağlıklı insan, bir engelli adayıdır.”

 

CHP Kırıkkale İl Başkanlığı tarafından organize edilen, CHP İç Anadolu Engelliler Üst Kurulu Tiyatro Grubu’nun “Hayat Dağarcığı” adlı oyunu 1 Ekim 2016 Cumartesi günü Saat:15.00 Kırıkkale İl Kültür Merkezi’nde ücretsiz sahnelenecektir.

Tiyatro grubu 2015’in Ekim ayında tiyatro hocası Ender Tunçbilek tarafından kurulmuştur. Tiyatroda ortopedik, görme, işitme ve zihinsel engellilerin yanı sıra hiçbir engeli bulunmayan toplam 25 kişi mevcuttur. Çalışmalar sonucu “HAYAT DAĞARCIĞI” adlı oyunuyla tiyatro perdelerini açmış, Ankara’da sahnelenen oyun büyük ilgi ve takdir görmüştür. Bu oyunda engelli ve engelsiz insanların bir araya gelip kaynaşması, engellilerin sosyal hayata katılmasıyla birlikte, hiç tiyatroya gitmemiş insanların da tiyatroyla buluşması amaçlanmıştır.

Engellilik insanlığın ortak sorunlarının belki de en önemlisi.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde on beşinin engelli olduğu ifade ediliyor.

Engelli insanların sağlık, rehabilitasyon, çevre, eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla, Engelliler Haftası, 10 – 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.

Engelliler Haftası kutlamaların yapılacağı bir hafta değil; farkındalık oluşturmaya yönelik bir hafta.

10–16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile Cumhuriyet Halk Partisi Engelliler Üst Kurulu İç Anadolu Bölge Temsilciliği ve Ankara İl Başkanlığımızın birlikte düzenlediği “engel(siz)siniz etkinliği ve basın açıklamasını Kızılay’da gerçekleştirmişti.

Oyun öncesi okumadan geçmeyelim;

“Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de engelli bireylerin oranı toplumun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkemizin resmi kurumlarında bile engelli vatandaşlarımızın kesin olarak sayısı bilinmemekle beraber, ülke nüfusumuzun yaklaşık 12,3’ü engelli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bu oran 11 milyona yakın engelli vatandaşımızın olduğunu göstermektedir. Bu da demektir ki; Türkiye’de yaklaşık olarak her 9 kişiden birisinin kısıtlayıcı engelliliğe sahip olduğudur. Toplumun böylesi yüksek bir oranda içinde barındırdığı bireylerimiz de elbette tüm diğer vatandaşlarımızla eşit haklara sahip olmalıdır.
10–16 Mayıs, ülkemizde engellilerin sorunlarının ve uzun yıllardan beri sürmekte olan hak mücadelesinin görünür kılınmasını sağlayacak bir haftadır. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi, haklarının korunması ve bu bağlamda ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Bu çerçevede engelliler açısından nihai amaç, engelli kişilerin kamusal yaşamın her alanına tam ve bağımsız kişiler olarak katılması sağlanmalıdır. Çalışma alanında fırsat eşitliğinin sağlanması ve kişisel gelişim olanaklarından tam olarak yararlanabilmeleri için sağlık ve eğitim-öğrenim başta olmak üzere tüm hizmetlere tam olarak erişimlerinin sağlanması ve kalıcı kılınması için gerekli

olan tüm maddi koşulların oluşturulması gerekmektedir.

Türkiye’nin en köklü sorunlarından biri olan ve hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız engellilere negatif ayrımcılığın ortadan kaldırılması, Türkiye siyasetinin en önemli gündem maddelerinden biri olmalıdır.

Partimizin oluşturduğu politikalar da bu amaca hizmet etmekte olup, parti programımızda da belirtildiği gibi CHP iktidarında her insanın engelli adayı olduğu bilinci ile yaklaşılmaktadır.

Bu amaçla;

– En kısa zamanda bütün teşkilatımızın da katılımı ile Kentimizdeki engelli vatandaşlarımıza ilişkin bilgileri içeren veritabanı oluşturularak, bu vatandaşlarımızın ve ailelerinin ihtiyaçları sürekli olarak izlenecek ve her türlü destek acilen sağlanacaktır.
– CHP ilçe yönetimleri sorumlu oldukları bölgelerde imkânlar ölçüsünde engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermekle beraber, CHP iktidarımızda engellilerin kent içerisinde ulaşımını kolaylaştıracak her türlü düzenleme yapılacak, yasalarda bu konuda var

olup uygulanmayan/uygulanamayan konular hızla giderilecektir.

– Engellilerin istihdamını arttırmak amacıyla bölgesel istihdam stratejileri hazırlanarak, projeler geliştirilecek, bu amaçla ilgili kuruluş ve üniversitelerin ilgili bölümleri ile işbirliği yapılacaktır.

– Engellilerin yaşamını kolaylaştıracak, çevreye uyumları sağlanarak, üretkenlikleri arttırılıp, onların yaşamlarına kalite katacak her türlü destek yerel yönetimlerce sağlanacaktır.
– Yerel yönetimlere ait sosyal tesislerde, kadınlar ve gençlerin yanı sıra engelli vatandaşlarımızın da istihdamına öncelik verilecektir.

Bizlerin hep birlikte hayatı paylaşmasında hiçbir engel mevcut değildir. Bu haftanın, engellilerin insan haklarını ve temel özgürlüklerini tam kullanma ve topluma tam katılma, dolayısıyla topluma ait oldukları hissine sahip olmalarını sağlama amacına katkıda bulunmasını diliyor ve dayanışma duygularımızı yineliyoruz. Önemli olan toplumun önyargılarını kırarak düşüncelerdeki engellerinin kaldırılmasıdır.”

*    *    *

     Yaşlı iki insanın dramı; Gelinin istemediği yaşlı ve hasta kayınvalide- kayınpederin evden gönderilmesi sonucu başlarına gelen acı olayların anlatıldığı bir hikayeyi izlemeye ne dersiniz!

 

Alaattin KARAER                                                                                              

e-mail: alaattinkaraer@hotmail.com

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER