İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Hafizeler taçlandı

29 Ağustos 2016 - 13:51 'de eklendi ve 281 kez görüntülendi.
Hafizeler taçlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca; 8. Türkiye Kadın Din Görevlileri Hafızlık Final Yarışması, Kırıkkale Nur Camii’nde yapıldı. Kur’an’ı Kerim’den ayetler okuyan hafizeler, sesleriyle adeta kulakların pasını sildiler.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Geçmiş aylarda yapılması planlanan ve terör olayları nedeniyle ertelenen ‘8. Türkiye Kadın Din Görevlileri Hafızlık Final Yarışması’ hafta sonu gerçekleştirildi. Nur Camii’nde yapılan etkinliğe; il, ilçe yarışmalarında bölge birincisi olan İstanbul, Ankara, Erzurum, Mardin, Giresun, Kahramanmaraş, Konya, Tekirdağ, Afyonkarahisar ve Bingöl’den 10 hafize kadın din görevlisi katıldı.

JÜRİ ÜYELİĞİNİ YAPTILAR

Yarışmanın jüri üyeliğini Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal başkanlığında, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Ramazan Aran, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Muteber Gülsefa Uygun, 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Şahin Aynur ve Ankara İl Vaizi Ayşe Bayraktar Barış’tan oluşan bir komisyon yaptı.

KURALLARI DİNLEYİCİLERE AKTARDI

Yarışma öncesi ve sonrası Kur’an ziyafeti verildi. Hacı Abdullah İpekçi Hafızlık Yatılı Kız Kur’an Kursu öğrencileri tarafından ilahiler okundu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, yarışma öncesi yarışmanın kurallarını dinleyicilere aktardı.

YAPIM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ünal, her yarışmacıya 3 farklı soru sorulacağını, bunlardan birincisi, sayfa içerisinde; ikincisi sayfa geçişi ile ilgili; üçüncüsü de sure geçişi ile ilgili olduğunu belirtti.  İl Müftüsü Bekir Gerek yarışmadan önce yaptığı konuşmada Kırıkkale ilindeki hafızlık hizmetleri hakkında bilgi verdi. Gerek, 2 Erkek ve 1 kız hafızlık Kur’an Kursu bulunduğunu 140 öğrencinin hafızlık yaptığını ve 200 kişilik 4. Hafızlık Kur’an Kursunun yapımına başlandığını belirtti.

ONUR VE GURUR DUYUYORUZ

Gerek, “8. Türkiye Kadın Din Görevlileri Hafızlık Final Yarışmasının Kırıkkale’de yapılmasından dolayı İl Müftülüğü ve Kırıkkaleliler olarak büyük bir mutluluk duyduğumuzu ve sizleri Kırıkkale’de ağırlamaktan onur duyduğumuzu bildirmek isterim.  Böyle anlamlı bir yarışmanın Kırıkkale’de yapılmasını uygun gören başta Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez olmak üzere Din Hizmetleri Genel Müdürümüze, Cami Hizmetleri Daire Başkanımıza ve emeği geçen yetkililerimize teşekkür ediyorum” dedi.

DERECEYE GİREN HAFİZELER

“Ayrıca siz değerli hanım efendilerin dinleyici olarak yarışmaya katılımlarınızın bizleri ziyadesi ile memnun ettiğini bildirmek istiyorum.  Katılımlarınızdan dolayı sizlere ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Yarışma sonucunda Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Gülsen Sezer birinci, Tekirdağ/Kocaeli İbribey Köyü Kur’an Kursu Öğreticisi Fatma Bayat ikinci, Konya Hale Kız Kur’an Kursu Öğreticisi Mine Gürses üçüncü oldu.

 

 

v

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER