İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Eşitsizlik ortadan kalkıyor

14 Ekim 2016 - 19:39 'de eklendi ve 377 kez görüntülendi.
Eşitsizlik ortadan kalkıyor

“İç Anadolu Bölgesinde gelir eşitsizliği hızla ortadan kalktı”- “Ankara’nın geliri en yüksek il olması kadar, bölgemizdeki 5 ilin gelir eşitsizliğinin hızla ortadan kalkması da memnuniyet vericidir. Yıllardır bunun mücadelesi veriliyor”

ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Semiz, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2015 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını değerlendirdi. Ankara’nın 22 bin 516 lirayla geliri en yüksek il olduğunu hatırlatan Başkan Semiz, “Bölgemizde gelir eşitsizliği hızla ortadan kalkıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli ili, siyasetin ve ticaretin başkenti Ankara’nın geliri en yüksek il olması kadar, bölgemizdeki 5 ilin gelir eşitsizliğinin hızla ortadan kalkması da memnuniyet vericidir. Yıllardır bunun mücadelesi veriliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Semiz, verilerin incelendiğinde, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir illerinin, Türkiye’de gelir eşitsizliğinin en düşük olduğu iller olduğunun altını çizerek, İÇGİAF’ın uzun yıllar illerdeki gelir eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için mücadele ettiğinin bilgisini verdi.

Semiz, iller arasında gelişmişlik düzeyi farklılıklarının ortadan kalkmaya başlamasının yeterli olmadığını vurguladı.

DAHA DA ARTTIRILMALIDIR

“Bölgemizdeki geri kalmış illerin kalkınması için bir dizi tedbir alınmalıdır. İç Anadolu, tarihi zenginlikler, termal turizm ve kış turizmi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu alanlara yoğunlaşarak turizm potansiyeli daha da arttırılmalıdır. Kuşkusuz en mühimi bölgemizin kalkınmasının orta ve uzun vadeli yatırım projeleriyle sağlanacağı gerçeğidir. İÇGİAF olarak biz yalnızca İç Anadolu Bölgesindeki değil, ülkemizdeki tüm bölgeler arasındaki gelişmişlik ve gelir eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasını ve tam kalkınmayı savunuyoruz. Ancak o zaman mutlu bir ülke olabiliriz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER