İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

ENGELLİ KİMDİR?-BEKİR AKDENİZ

29 Eylül 2016 - 12:29 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.
ENGELLİ KİMDİR?-BEKİR AKDENİZ

Ben Işığı Karanlıkta Gördüm

 

Evet değerli dostlar engelli kimdir? Engelli kalıtsal veya sonradan (kaza,hastalık…) oluşan bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri duyuları veya işlevleri kısıtlanan kişidir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre engelli olma hali için “yeti yitimi” terimi kullanılır. Dünya nüfusunun 975 milyonu yaklaşık %15’i engellidir. Bunların yaklaşık 284 milyonun görme engellidir. Türkiye’de toplam engelli sayısı 8.500.000’dur. Bunların yaklaşık %8’i yani 720.000’i görme engellidir.

Engelli olmak hiç kimsenin tercih edeceği bir şey değildir lakin engelli olduktan sonra burada aile çok önemli. Aile çocuğunu dışlamadan, yargılamadan, acımadan toplumdan soyutlanmadan ona gereken özgüveni ancak bu şekilde verebilir. Biz ailelere lütfen çocuğunuza sen yapamazsın demeyin diyoruz. Çünkü aile bilakis teşvik edici olmalı biz toplumda biliyoruz ki maalesef engelli bireyi toplumdan gizliyorlar ve dışarı dahi hiç çıkarmıyorlar. Bu da o insan için yıkıcı oluyor.

Hâlbuki engelliye gereken imkân, fırsat ve eğitim verildiği zaman aşılması zor görülen engelleri kolaylıkla açtıkları görülmüştür. Türkiye’de engelliler Yasası 2005’te çıktı. Ben Avrupa’ya da gittim biliyorum. Avrupa’da engelliler Yasası 30- 40 sene önce çıkmış olmasına rağmen bizdeki engelliler Yasası Avrupa’dakinden daha ilerdedir.

Bizdeki sıkıntı yasaya uyulmaması. Yasanın emri gereğince başta kamu kurumlarının olmak üzere yasaya göre baştan fiziki şartlar olmak üzere birçok alanda eksiklikler bulunmaktadır. Örneğin binalarda tekerlekli sandalye için rampa yapılması zorunludur. Engelliye göre asansör yapılması zorunludur. Biliyoruz ki bazı kamu binalarında engelli için ne rampa var ne de asansör bazı binalarda ise rampa var asansör yok. Bunlar denetim eksikliğinden meydana gelmektedir. Parklar, bahçeler, sokaklar kaldırımlar engellilere göre yapılmalı ve dizayn edilmelidir. Asansörlerde sesli sistem olmalı. Dolayısıyla bütün bunların yapılması için toplumda engellilik bilincinin oluşması gerekiyor. Zaten biz de bu nedenden dolayı mücadele ediyoruz.

Maalesef toplumumuzda engellilere karşı büyük bir duyarsızlık ve vurdumduymazlık mevcuttur. Ben İstanbul’da rehabilitasyon merkezinde eğitim alırken hocalarımız bize şunu söylediler. Sıra fiziğin aktığı bir yola geldiğiniz zaman karşıya geçmek için bastonu yola doğru kaldırıp uzatın. Cumhurbaşkanı konvoyu dahi olsa duracak denildi lakin taksi bile durmuyor. Hakikaten karşıdan karşıya geçmek için çok zorlanıyoruz. Avrupa’da Burak bastonu kaldırmayı yola adımınızı attığınız andan itibaren vasıtalar duruyor. Neden bizde bu olamıyor? Hâlbuki inancımız, medeniyetimiz insana yardımı emretmektedir.

Batı, medeniyeti bizden öğrendi fakat biz birçok konuda geri kalmış durumdayız. Burada belediyelerimize seslenmek istiyorum. Biz engelliler için bir icraat yapacakları zaman lütfen bize de danışın, bizim de görüşümüzü alın. Aksi takdirde yapılan hizmet eksik kalıyor. Kaldırımlarda görme engelliler için baston yapılıyor fakat dar yapıldığı için baston içinde yürümüyoruz. Takılıyor tam yola güvenerek güvenli şekilde giderken bir şeye çarpıyoruz. Bir de bakıyoruz ki bir elektrik direği. Yani bir projeyi çizen mühendisler burada görme engelli yürüyeceğini bilmiyor mu? Rica ediyoruz kaldırım üzerinde ağaç dikmeyin, reklam panolarını alçak yapmayın, lütfen empati yapın.

Yani unutmayalım ki herkes bir engelli adayıdır.  Bu konuda hiç kimsenin garantisi yoktur. Toplumdan beklentimiz önümüze engel değil önümüzdeki engellerin kaldırılmasıdır. Bu da bir lütuf değil görevdir. Evet, her zaman söylediğimiz gibi “Engelli insan yoktur engellenen insan vardır. “

Bakınız bu konuda Peygamber efendimiz (s.a.v) Şöyle buyuruyor; “Esas olan baş gözün görmesi değil kalp gözünün gönül gözünün görmesidir.” Yazıma burada son verirken bütün dostları en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. SELAM ve dua ile…

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER