İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

DİŞ TELLERİ İLE EĞRİ DİŞLERİN DÜZELTİLMESİ

10 Ekim 2016 - 14:36 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.
DİŞ TELLERİ İLE EĞRİ DİŞLERİN DÜZELTİLMESİ

Diş Hekimi Çağlar SAKİN

Ortodonti (Diş Teli) Uzmanı

İş yeri: 0318 288 11 12

www.distelikirikkale.com

(Yazı Dizisi Üçüncü Bölüm)

Değerli İl Gazetesi okuyucuları. Geçen hafta diş telleri ile ilgili yazı dizimizin ikinci bölümünü okumuştunuz. Bu hafta bu konuya devam ediyoruz ve hastalarımızın diş telleri ile ilgili en çok sordukları soruları yanıtlamaya çalışıyoruz. Keyifli okumalar.

Ortodonti kelimesinin Türkçe anlamı “düzgün diş” demektir. Halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinen ortodontik tedaviler ile ilgili bilgiler vermeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Diş telleri acıtır mı?

Diş teli tedavisi çocuklar için heyecan verici ya da ürkütücü bir tedavi gibi görünür ancak diş teli tedavileri, dolgu yaptırmaktan, diş çektirmekten ya da bunun gibi diğer diş tedavilerinden çok daha kolaydır. Ağrı, acı duyulmaz. Yalnızca tellerin takılmasından sonraki 3-5 gün alışma dönemidir ve bu dönemde ufak tefek rahatsızlıklar hissedilebilir ancak diş tellerine bir kez alışınca ağzınızda tel olduğunu bile unutursunuz.

Diş tellerinin görünmeyenleri var mıdır?

Evet vardır. Diş tellerinin en yaygın kullanılanı metal ve gri görünümlü teller olsa da bu tellerin porselen ve seramik olanları da vardır. Bunlar estetik teller olarak ifade edilir ve dışarıdan görülmeleri, fark edilmeleri zordur.

Bunun dışında dişlerin iç yüzeylerine, dile ya da damağa bakan iç kısımlarına yapıştırılan ve dışarıdan hiç belli olmayan diş telleri de bulunmaktadır.

Diş teli taktırmak pahalı mıdır?

Diş teli tedavisi, pahalı değildir. Dişlerinizdeki eğriliğin düzelmesi için gerekli olan tedavi süresi, kontrolleriniz düşünüldüğünde hiç de pahalı değildir. Yaklaşık 1.5-2 yıl lsürecek olan bir tedavide doğaldır ki belli bir tedavi masrafı olacaktır. Ancak günümüzde taksitli ödeme seçenekleri ile diş teli tedavisine ulaşım daha kolay hale gelmiştir.

Diş telleri nasıl temizlenir?

Diş tellerinin temizliğinde kullanılan özel fırçalar vardır. Bunlardan ilki ortodontik fırçadır. İkincisi ise ara yüz fırçasıdır. Bu fırçalar telleri temizlemek için özel kıl yapısına sahiptir. Diş telleri dişlerin çürümesine neden olmaz ancak yiyecek birikimi daha fazla olacaktır. Bu nedenle özel fırçalar kullanmalı ve günde en az bir kez ağız gargarası yapmalısınız.

20 yaş dişleri diş dizisini bozar mı?

Evet bozabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, 20 yaş dişlerinin özellikle alt ön dişlerin sıralanmasını bozarak eğriliklere sebep olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle dişlerinizin bozulmaması için 20 yaş dişlerini çektirmeniz önerilir.

Diş telleri ile düzeltilen dişler tekrar bozulur mu?

Diş telleriniz çıkarıldıktan sonra düzeltilen dişlerinizin bozulmaması için bazı aygıtlar kullanmanız gerekir. Bu aygıtlara pekiştirme aygıtları adı verilir. Bunları düzenli ve ortodontistin önerdiği şekilde kullanıdığınızda dişlerinizde herhangi bir bozulma olmaz.

Bu haftaki yazımın sonuna geldik. Bir sonraki yazımda diş telleri ve ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgiler vermeye devam edeceğim. Tekrar görüşmek üzere. Kendinize ve dişlerinize iyi bakın. Bol gülüşlü günler dilerim.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER