İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

DİŞ EĞRİLİKLERİNİN TÜRLERİ

19 Ekim 2016 - 16:11 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.
DİŞ EĞRİLİKLERİNİN TÜRLERİ

Diş Hekimi Çağlar SAKİN

Ortodonti (Diş Teli) Uzmanı

0318 288 11 12

www.distelikirikkale.com

(Yazı dizisi 1. bölüm)

Değerli İl Gazetesi okuyucuları. Bu haftaki yazımızda sizlere dişlerdeki eğrilik türlerini anlatacağız. Dişlerdeki bozukluklar çok farklı tiplerde olabilir. Bunlara geçmeden önce ideal bir diş ilişkisinin nasıl olacağı ile ilgili aşağıdaki fotoğrafa bakmakta fayda var.

1

İdeal diş ilişkisi

Şimdi bu ideal diş ilişkisinden bazı sapmaları görebiliriz. İlk ve en sık rastlanan diş kapanış bozukluğu çapraz kapanıştır. Aşağıdaki fotoğrafta üst kesici dişlerinden bir tanesi çapraz kapanışta olan bir hasta görüyorsunuz.

2

Çapraz kapanış problemi- Tek diş

Bazen de tek bir diş değil de birden fazla sayıda diş çapraz kapanışta olur. Bu daha da şiddetli bir problemdir.

3

Çapraz kapanış problemi-üstteki 4 diş

 

Bazı diş bozukluklarının şiddeti daha fazladır ve tedavileri daha zordur. Örneğin derin kapanış ve açık kapanış problemleri böyledir. Derin kapanış probleminde üst dişler alt dişleri çok fazla örterler. Bu durum, estetiği bozduğu gibi konuşmayı zorlaştırır ve çiğneme yapmayı da zorlaştırır.

4

Derin kapanış ilişkisi, alt dişler hiç görünmüyor

Açık kapanış problemlerinde de üst dişlerle alt dişler birbirine temas etmezler ve bu durumda örneğin çekirdek yiyemez, ön dişlerinizle bir şey ısırıp koparamazsınız. Konuşmanız da bu problemden etkilenebilir. Diliniz sürekli bu açıklığa gireceği için peltek konuşmaya neden olur.

5

Açık kapanış problemi, dişler birbirine temas etmiyor

Bu kapanış bozukluklarının tedavisi çocuk yaşlarda daha kolay olmaktadır. Erişkin yaşlarda da tedavi mümkündür ancak “ağaç yaşken eğilir” sözü diş teli için de geçerlidir. Hastalarımızın yaşı ne kadar küçükse tedavi ve düzelme o kadar hızlı ve kolay olmaktadır.

Bu haftaki yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda diş eğrilikleri ve diş telleri ile ilgili bilgiler vermeye kaldığım yerden devam edeceğim. Kendinize ve dişlerinize iyi bakın. Bol gülüşlü günler dilerim.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER