İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Demokrasiyi savunacağız

07 Ekim 2016 - 15:05 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi.
Demokrasiyi savunacağız

 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin ilk kadın akademisyeni Bahriye Üçok katledilişinin 26´ncı yıldönümünde CHP´li kadınlar tarafından anıldı. CHP Kadın kolları Başkanı Güllü Aykut Üçok´un bıraktığı yerden demokrasiyi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

KORKUNÇ BİR CİNAYET İŞLENDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Kadın Kolu İl Başkanı Güllü Aykut, bilimden şaşmayan, hurafelere boyun eğmeyen demokrasi şehidi Bahriye Üçok´un gericilerin hedefi olduğunu belirterek, “Onun aydınlanma ve laiklik mücadelesinden rahatsız olan karanlık odaklar, Türkiye içindeki taşeronlarını, işbirlikçilerini devreye sokarak bu korkunç cinayeti işlediler” dedi.

PATLAMA SONUCU HAYATINI KAYBETTİ

Güllü Aykut il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında 6 Ekim 1990 günü suikasta kurban giden Türk tarihçi ve siyaset bilimci Bahri Üçok´u ölüm yıldönümü dolayısıyla bir araya geldiklerini ve Üçok´u özlemle andıklarını söyledi Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi´nin ilk kadın akademisyeni CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Bahriye Üçok´un, 6 Ekim 1990´da, evine gönderilen kitabın içine yerleştiren bombanın patlaması sonucu hayatını kaybettiğini anımsatan Aykut, “Bilimden şaşmayan, hurafelere boyun eğmeyen Bahriye Üçok gericilerin hedefi oldu.

UZAK ÖĞRETMENİN MÜCADELESİ

Aykut konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bahriye Üçok, halkın saf dini duygularının ‘din tüccarları´ tarafından sömürüldüğünü, İslam dininin günümüzde bazı odaklarca çarpıtıldığını, kutsal değerlerimizin birileri tarafından siyasi ve ekonomik çıkarlar için kullanıldığını dile getiren, buna karşı mücadele eden, laikliğin Türkiye ve İslam dünyası için önemini anlatmaya çalışan cesur bir kadın, gerçek bir aydındı. Onun aydınlanma ve laiklik mücadelesinden rahatsız olan karanlık odaklar, Türkiye içindeki taşeronlarını, işbirlikçilerini devreye sokarak bu korkunç cinayeti işlediler. Uzun yıllar ‘faili meçhul´ kalan cinayeti işleyenler ve azmettirenler hâlâ tam olarak tespit edilemedi, tespit edilenler bağımsız yargı önünde hesap vermediği gibi günümüzde birileri tarafından adeta kahraman ilan edildi.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER