İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

DAEŞ-DAİŞ-IŞİD NEDİR? KİMLERE HİZMET EDİYOR?

19 Ekim 2016 - 11:05 'de eklendi ve 293 kez görüntülendi.
DAEŞ-DAİŞ-IŞİD NEDİR? KİMLERE HİZMET EDİYOR?

 

Terör örgütü IŞİD, Atatürk Hava Alnı’na düzenlediği kanlı saldırı ile bir kez daha dünya gündeminde. Irak’ta ortaya çıkan, Musul gibi büyük bir kenti kısa sürede ele geçiren IŞİD, diğer adlandırmalarıyla DAEŞ ya da DAİŞ 36 kişinin hayatını kaybettiği, 140’tan fazla kişinin yaralandığı saldırının ardından yeniden merak konusu olan, IŞİD nedir, DAEŞ, DAİŞ açılımı nedir? Örgütün lideri kim, amacı ne? Son dakika saldırı haberlerinin ardından açılımı ve amaçları merak edilen örgüt başta İstanbul, Ankara Gar saldırısı, Paris, Bürüksel ve Atatürk Hava alanı saldırılarının arkasındaki bir  terör örgütüdür.

 

            IŞİD YA DA DAEŞ’İN AÇILIMI NE?

 

Irak ve Şam İslam Devleti; kısaca IŞİD; resmi adıyla ‘İslam Devleti’ (İD) ya da Irak ve Levant İslam Devleti (ILİD), Irak ve Suriye’de etkinlik gösteren silahlı grup ve tanınmayan devlet. Eski adının Arapçadaki kısaltmasının telaffuzu: Da’iş; okunuşunun Latin alfabesine göre olan DAEŞ ya da DAİŞ, DEAŞ adlarıyla da bilinir. Petrol kaynaklarına yakınlığı nedeniyle dünyanın en zengin terör grupları arasında sayılmaktadır.
Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El-Kaide’ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaidesi adını aldı. Levant’te Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.

Irak’ta Amerikan işgaline direniş örgütü olarak ortaya çıktı. Şii iktidarından sonra mücadelesini Sünni isyana dönüştürmeye çalıştı. Kurtarılmış bölgelerde devlet yaratma çabası yüzünden görüş ayrılığına düştüğü El Kaide’den Suriye’de izlediği yol nedeniyle de tamamen koptu. Ardından ‘Paralel El Kaide’ olarak Irak ve Suriye sınırlarını da aşan bir ağ kurdu. Militanlar örgütü kısaca ‘Devlet’ ya da ‘İslam Devleti’ olarak anıyor. İsim konusunda çok hassaslar. Arapça’da ‘Daiş’, İngilizce’de ‘ISIS’, Türkçe’de ‘IŞİD’ olarak kısaltılan örgütün baş harflerinden oluşan yazılışını kullananlara 75 kırbaç cezası veriliyor.

 

KÜNYE

İsmi: Irak-Şam İslam Devleti
Kuruluş yeri ve tarihi: Irak – 2004
İdeoloji: Cihatçı (cihadi) selefi
Karakteri: Beynelmilel
Amaç: Irak ve Bilad-i Şam’da şeriat devleti kurmak

 

            CIA’NİN RAPORUNA GÖRE IŞİD

Irak Savaşı’nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Irak’ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik gösterdi. Bakuba’yı başkent ilan etti. Halen devam eden Suriye İç Savaşı’nda Suriye’nin İdlip, Rakka ve Halep bölgelerinde varlık göstermektedir. İslam Devleti, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı’nın son evrelerine doğru grup gerilemeye başladıysa da, ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle 2012’de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla artırdığı öne sürülüyor.

2013 yılında El-Cezire’ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideri Eymen el-Zevahiri, bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladıysa da IŞİD emiri Ebu Bekir el-Bağdadi, bu tasfiye kararını reddettiğini ve grubun Suriye’deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı.
Nisan 2013 ile birlikte IŞİD, Suriye’nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askerî güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü gruplardan biri oldu. Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdi veya hapsetti. Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre Ağustos 2014’te grubun Suriye’deki savaşçı sayısının 50.000, Irak’ta ise 30.000 olduğu bildirildi. CIA ise Eylül 2014’te örgütün Suriye ve Irak’ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı.

 

            EL BAĞDADİ KİMDİR?

Ebu Bekir el-Bağdadi Irak Savaşı esnasında Irak’ta el-Kaide’ye bağlı örgütün temellerini attı. Suriye’de çıkan iç savaş ile birlikte bu ülkeye gitti ve Nisan 2013’te El-Nusra Cephesi ve kendi örgütünü Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adı altında birleştirdiğini ilan etti. 29 Haziran 2014 günü halifeliğini ilan etti.

 

25 MİLYON DOLAR ÖDÜL KONDU

Nusra Cephesi liderleri birleşmeye karşı çıktı ve el-Kaide lideri Eymen el-Zevahiri’ye durumu iletti. 2013 yılında El-Cezire’ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladı. Fakat IŞİD emiri Ebu Bekir el-Bağdadi bu tasfiye kararını reddettiğini ve grubun Suriye’deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Raporlara göre Nusra Cephesi’ne bağlı yabancı militanların % 80’ini kontrolü altına aldı.

4 Ekim 2011’de ABD Dışişleri Bakanlığı el-Bağdadi’yi küresel terörist ilan etti ve yakalanması ya da öldürülmesi için 10 milyon dolar ödül koydu. Bunun yanında el-Kaide lideri el Zevahiri’nin başına ise 25 milyon dolar ödül kondu. 2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyrizor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

 

            IŞİD’İN TÜRKİYE’DEKİ SALDIRILARI

Türkiye, IŞİD dehşetiyle ilk kez Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde 52 kişinin öldüğü, 146 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla tanıştı.

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014 günü İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri, yol çevirmesi sırasında jandarmaya ateş açtı. Saldırıda jandarma astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban öldü, kamyon sürücüsü Turan Yaşar hayatını kaybetti, 7 asker ve yolcu otobüsündeki 1 kişi de yaralandı. Böylece IŞİD ikinci kez açıktan Türkiye topraklarında saldırı gerçekleştirmiş oldu. Ancak bu dava hala devam etmesine rağmen ne bu kişilerin bağlantıları ne de niye Türkiye’de oldukları ortaya çıkarılabildi.
Örgüt Türkiye’yi hedef aldığını, Musul Konsolosluğu’nu basıp 49 kişiyi rehin alarak gösterdi. 101 gün 15’inin konsolosluk çalışanı ve 30 özel harekatçı IŞİD’in elinde rehin kaldı.

Sultanahmet’teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Turizm Şube Müdürlüğü’ne canlı bombalı saldırı düzenlendi. Olayda bir polis memuru şehit oldu.
HDP’nin Adana ve Mersin il binalarında eş zamanlı bombalı saldırı meydana geldi. Güvenlik kameralarından saldırıyı Savaş Y.’nin gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ve bu şahsın ailesi ile birlikte Suriye’ye gittiği, IŞİD ile bağlantı kurduğu ve saldırı için çok rahat bir şekilde tekrar Türkiye’ye döndüğü öğrenildi. Saldırıdan sonra da Savaş Y.’nin izine bir daha rastlanmadı.

7 Haziran seçimlerine bir gün kala HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşma yaptığı Diyarbakır mitinginde art arda iki bomba patladı. 4 kişi yaşamını yitirdi, 402 kişi yaralandı. Ve bu saldırının ardından da IŞİD çıktı. Saldırının failinin Gaziantepli Orhan G. olduğu tespit edildi.

3 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı saldırısı terör örgütünün Türkiye’deki en kanlı saldırısı oldu. Barış Mitingi’ni hedef alan IŞİD saldırısında 102 kişi hayatını kaybetti. Örgüt 3 Mart 2016’da İstanbul Beyoğlu’nda İsrailli turistleri hedef aldı. Mehmet Öztürk adlı canlı bombanın gerçekleştirdiği saldırıda 5 kişi öldü. 36 kişi yaralandı.

28 Haziran 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nı hedef alan terör örgütünün 3 canlı bombacısının gerçekleştirdiği saldırıda ise 36 kişi hayatını kaybetti. 150’ye yakın vatandaşı

Irak’ta Felluce ve Ramadi kentlerindeki faaliyetleri onu orduyla karşı karşıya getirmiş, 2008’de ABD’nin Irak’ta asker sayısını arttırmasıyla Sünni aşiretler ile merkezi hükümet arasındaki gerilimle yeniden canlanmıştır. Suriye’de IŞİD aralarında El Nusra Cephesi, Ahrar El Şam, Mücahit Ordusunun da bulunduğu çok sayıda İslamcı grupla karşı karşıya gelmiştir.
Iraklılarla birlikte Suriyelilerin üst düzey görevlerde temsil edildiği örgütün üye sayısı için 5 bin ile 15 bin arasında değişen rakamlar verilmektedir.
IŞİD’i Suriye’deki diğer silahlı gruplardan ayıran bir özelliği Körfez bölgesinden ciddi mali yardım görüyor olmasıdır. Buradan gelen gelirin yanı sıra Irak’ın Ninova bölgesindeki ciddi haraç ağı ile Suriye’nin doğusunda kontrolünde bulunan petrol kuyuları da mali açıdan ciddi katkı sağlamaktadır. Bunlara ek olarak ele geçirdiği yerlerde savaş ganimeti adı altında bankalardaki paralarla belli varlıklara el koyan İşid’in ortaya çıktığı tarihlere baktığımızda İsrail’in Filistin’e uyguladığı ambargo konuşuluyordu.

Bu tarihlerde Filistin halkına saldırılarını yoğunlaştıran İsrail dünya kamuoyu tarafından oldukça zorlanıyor ve eleştirilere maruz kalıyordu. Hatta Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlarda dahi bunun izleri mevcuttu. Tam da bu sıralar bir örgüt Irak’da yapılanmaya başlandı. Daha önce adı hiç duyulmamış bir örgüt kim olduğu bilinmeyen ama Dünya’ya Sünni bir örgüt olarak lanse edilen bu örgüt ortaya çıkıverdi.

Dünya’da el-kaide örgütünde olduğu gibi bu örgüt içinde basın yayın organlarıyla ne kadar kötü olduğunu pompalamaya başladı. Her gün istisnasız yoğun bir haber bombardımanına tutulan Dünya’da haliyle bu örgüte artık kayıtsız kalamadı. Amaçlanan gerçekleştirilmiş İsrail’in sevimsiz görüntüsünün önüne İşid denilen bir örgüt geçivermişti.

Perdeleme görevi başarıyla sonuçlandı. Artık Dünya sadece İşid örgütünün kafa kesen görüntülerini konuşmaya başlamıştı. Sadece perdeleme olarak kullanmak yerine değişik adımlarında öncülüğü yine İşid örgütü kullanılarak gerçekleştirildi. ABD Irak ve Afganistan gibi ülkelere karadan girdiğinden büyük paralar harcamıştı. Sadece bu paralarla birlikte asker kaybı da yaşayan Amerika Birleşik Devletleri artık yeni bir taktikle sahada yer alacaktı.

Yine ABD’nin amaçları doğrultusunda hazırlanacak olan bölge hareketleri ABD kontrolünde gerçekleşecekti fakat artık büyük paralar ve asker kaybı yaşanmayacaktı. Yönetici olarak görevlendirilen ve İşid’i hayata geçiren Mossad ve CİA o bölgede yönetici batı yanlısı olan ama görünürde Sünni olarak gösterilen bir örgüt oluşturdu. Bölge de yer alan Sünniler de daha önce yaşadıkları zulümler nedeniyle farkında olmadan bu İşid denen batı kurumu terörizmine destek olmaya insan gücü vermeye başladı. İşid aynı zaman da Avrupa’dan ve Dünyadan beslenmeye ve büyümeye başladı. Yaptığı çağrılar ile İşid’e katılmak arzusunda bulunanlar Türkiye sınırını kullanarak Suriye üzerinden örgüte katılmaya başladı. Bu süreçte İngiltere’den yola çıkanlar Türkiye’ye geldikten ve Suriye’ye geçtikten sonra İngilizler tarafından Türkiye bizden giden teröristleri yakalayamadı algısı oluşturuyordu.

Bu süreç böyle devam ederken.. Türkiye Dünyaya İşid’e destek veren ülke olarak lanse ediliyordu.
Türkiye İşid ile mücadele ettiğinde ise Avrupalı ve ABD li gazeteler Türkiye İslam ülkesiyle savaşıyor diyerek Müslüman bloğunun oluşmaması ve Türkiye’nin Dünya çapında ki gücünü kırmaya yönelik bir çalışmanın içerisindeydi.

İşid El Kaide gibi ABD görüntüsünde aslında arkasında Yahudilerin ve İngiliz Devletin yer aldığı bir sistemle hayata geçirilmiş bir proje.. Artık silahlı müdahaleler son buldu bundan sonra hareket tarzında muhtemelen bu tür örgütler oluşturmak olacaktı.

Işid denen örgütün kurulması ile yapılan algı değişikleri her seferinde Yahudilere yarıyordu.

İşid bir Sünni örgüt görünümünde.. bu nedenle kendisinin yaptığı her kötülük her terör Sünnilerin geneline kesilen bir ceza olacaktır.

Hem de esas meseleniz olan Türkiye Suriye Irak sınırında oluşturulacak kargaşaya zemin hazırlıyorlar. Bununla da bitmiyor İsrail’in kazanımları. Ayrıca ürettiği silahları satma imkanlarını da kazanmış oluyorlardı.

Zaman zaman Işid çilerin liderlerinin Türkiye’de cirit attığı, yaralanan Işid militanlarının Türkiye’de ki hastanelerde tedavi gördükleri ve İstanbul, Gaziantep gibi Büyük Vilayetlerimizde Işid kamplarının olduğu basın tarafından dile getirilmiştir. Yetkililerce bu konular hakkında tatmin edici açıklamalar yapılamamıştır.

Işid (Daeş) terör örgütü vasıtasıyla emperyalist devletler Müslümanlığı yıpratmak, nifak çıkararak birbirleriyle savaştırmak açısından hayli başarılı olmuşlardır. İslami kisveler altında bazı tarikatların militan yetiştirme de, beyin yıkamada hayli mesafe kat ettikleri bir gerçektir.

Türk Milleti olarak; silkinmenin, hainlere karşı tavır almanın, mikrop ve nifak yuvalarının dağıtılmasını sağlamalıyız.Sağlam ve kesin kararlarla üstlerine gidilmesi artık kaçınılmazdır.

   DERLEME: Ali Aydemir- Mucur

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER