İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Cildiniz soğuktan etkilenmesin

21 Kasım 2016 - 8:59 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.
Cildiniz soğuktan etkilenmesin

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun, soğuk kış günlerinde yıpranan ciltler hakkında açıklamalarda bulundu. Uzun, “Kış aylarında da soğuk ve kuru havaya karşı nemlendirici ya da güneş koruyucu kremlerle korumaları gerektiğini söyledi.

KREMLERLE KORUNMALIDIR

Dr. Mustafa Uzun, tüm yurdu etkisi altına alan kış ayında cilt bakımı ve cilt hastalıkları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle karlı havalarda güneşe ve soğuğa bağlı olarak kişilerin yüzlerinde ve ellerinde kahverengi lekelerin ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Mustafa Uzun, yaz ayında olduğu gibi kış aylarında da cildi, nemlendirici ya da güneşten koruyucu kremlerle korumaları gerektiğini belirtti.

SON DERECE ÖNEMLİDİR

Ayrıca yine kişilerin el ve yüz gibi görsel bölgelerinde benleri varsa ve bu benlerde bir değişiklik olmuş, çapları büyümüş, renkleri değişmiş, üzerinde herhangi bir kanama ya da yara oluşmuş ise mutlaka bir dermatoloji hekimine görünmeleri gerektiğini vurgulayarak erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi cilt hastalıklarında da son derece önemli olduğunu belirtti.

TEHLİKELERE YOL AÇABİLİR

Dr. Mustafa Uzun, cilt hastalıkları ve yapılması gerekenleri şöyle açıkladı: “Özellikle karlı havalarda güneşe ve soğuğa bağlı olarak hastaların yüzlerinde ve ellerinde kahverengi lekeler ortaya çıkacaktır ya da yüzlerinde, yanaklarında kızarıklık ve damarsal genişlemeler ortaya çıkacaktır. Bunları önlemek için mutlaka güneş koruyucuları kullanmak gerekiyor. Bunların dışında hastalarımızın görsel yerlerinde eğer benleri varsa bu benler güneşle aktive olabilecekleri için mutlaka güneşten koruyucuyu kullanmaları gerekiyor. Peki, benlerde ne yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu

HEKİMLERE GÖRÜNMELİDİR

Sözlerini sürdüren Dr. Mustafa Uzun “Eğer benlerde bir değişiklik olmuş ise çapları büyümüş ise renkleri değişmiş ise veya üzerinde herhangi bir kanama ya da yara oluşmuş ise mutlaka bir dermatoloji hekimine görünmeleri gerekiyor. Dermatolog mutlaka bir dermatoskopik muayeneyle bu benlerin kansere dönüşüp dönüşmediğini belirlemeli ve hastaya buna göre önerilerde bulunmalıdır. Peki, hastalarda kahverengi lekeler olduğu zaman ne yapabiliyoruz? Bugün tıbbi tedaviler mümkün. Güneşten koruyucu söylediğim gibi temel tedavimiz. Bunların dışında güneşe bağlı kahverengi lekeleri, yüzdeki kızarıklıkları ve damarsal genişlemeleri lazerlerle tedavi edebiliyoruz. 3 ya da 8 saatlik lazer tedavileri bu hastalıklar için yeterli olabiliyor” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER