İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Çalışmaktan yılmayın

07 Ekim 2016 - 9:36 'de eklendi ve 347 kez görüntülendi.
Çalışmaktan yılmayın

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖĞRENCİ SAYISI, YENİ KAYITLARLA BİRLİKTE 38 BİN OLDU

Kurulduğu günden itibaren başarılı çalışmalara imza atan Kırıkkale Üniversitesi, 2016-2017 yılı 23’üncü akademik eğitime başlamanın haklı gururunu yaşıyor. Törende öğrencilere nasihatlerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin, “Vatana ihanet eden değil, vatanına sahip çıkan bir nesil olun. Çalışmaktan da asla yılmayın” dedi.

2000 YILINDA MEZUN OLDU

Kırıkkale Üniversitesi, 2016-2017 akademik eğitim yılını düzenlediği törenle açtı. Meslek Yüksek Okulu Mavi Salon’da düzenlenen etkinliğe, 2000 yılı Kırıkkale Üniversitesi mezunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin’in yanı sıra, Kırıkkale Valisi Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Jandarma Alay Komutanı İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar ve çok sayıda davetli katıldı.

KENDİMİZİ YENİLİYORUZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, üniversitenin genel durumu hakkında bilgi verdi. Bu yıl 9 bin 450 yeni öğrencinin kayıt yaptırdığını dile getiren Yıldız, “Bu öğrencilerimizle birlikte mevcudumuz 38 bini geçti. Öğrencilerimize her geçen gün daha kaliteli hizmeti sunmak amacıyla kendimizi yeniliyor, geleceklerinde en güzel mesleğe sahip olmalarını amaç ediyoruz” dedi.

TEKNOKENT KATKI SAĞLIYOR

Yıldız, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “24 yıl önce kurulan üniversitemizin bu yıl 23. Akademik Yılının açılışını birlikte idrak ediyoruz. 1993-1994 öğretim yılına 3 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu ile başlamıştık. Bugün 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 17 araştırma ve uygulama merkezi ve Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Laboratuvarları kompleksi ve Teknokenti ile öğrencilerimize, bilim insanlarına ve araştırmacılara hizmet veriyoruz. “

496 YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ

“Bu öğretim yılında 3326 ön lisans, 5447 lisans, 354 tezli, 257 tezsiz yüksek lisans ve 66 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 9.450 yeni öğrenci Üniversitemize kayıt yaptırmıştır. Bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerle birlikte toplam öğrenci sayımız 38.101’e ulaşmıştır. Öğrencilerimizden 496’sı yabancı uyruklu öğrencidir.  Bu büyük öğrenci topluluğu 41’i ön lisans, 51’i lisans olmak üzere 92 farklı bölüm ve programda öğrenim görmektedir.”

BİN 234 AKADEMİK PERSONEL

“Bu programlara enstitülerimizde yürütülen toplam 36 yüksek lisan ve 38 doktora programı da eklendiğinde sayının büyük bir çeşitlilik ve zenginliğe işaret ettiği görülecektir.  Hayatın bütün alanlarına yönelik bu eğitim ve öğretim programlarıyla üniversitemiz bilim üreten, öğreten, araştıran, uygulayan ve ürüne dönüştürerek milletin hizmetine sunan önemli bir bilim kurumu durumundadır.  Büyük bir zenginlik, çeşitlilik arzeden eğitim –öğretim görevimizi 596’sı öğretim üyesi olmak üzere 1.234 akademik personel ve 891 idari personel ile yürütmekteyiz.”

20 MİLYON TL PROJE BÜTÇESİ

“Üniversite olarak destek sağladığımız çok sayıda bilimsel araştırma projesinin yanında son yıllarda, öğretim elemanlarımız araştırma projeleri için dış mali kaynaklardan da önemli destekler sağlamışlardır. TÜBİTAK, San-Tez, Ahiler Kalkınma Ajansı ve bazı bakanlık ve kuruluşlarca desteklenen projelerle birlikte yürütülen projelerin toplam bütçesi 20 milyon TL’nin üzerindedir. Eğitim-öğretim bilim üretme ve yayma yanında üniversitelerin önemli bir görevi de topluma ve ülkeye hizmettir” dedi.

İHANET DEĞİL, SAHİP ÇIKAN OLUN

Rektör Yıldız’ın ardından konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yeğin,  2000 yılında Kırıkkale Üniversitesi’nden mezun olduğunu ve Kırıkkale’nin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.   Öğrencilere nasihatlerde bulunan Yeğin, “Vatana ihanet eden değil, vatanına sahip çıkan bir nesil olun. Çalışmaktan da asla yılmayın” dedi.

SAĞ-SOL DİYE AYRIMCILIK YAPTILAR

Yıllardır gençler üzerinde çeşitli oyunların sergilendiğini vurgulayan Yeğin, “Gençlerimizi sağ, sol diyerek üniversiteler arasında ayrımcılığa sürüklediler. Marka olma yolunla ilerlemeler yapmaları gerekirken, onları olumsuz çatışmalara sürüklediler.  Bizim için önemli olan vatanına ve milletine sahip çıkan fertler yetiştirmektir” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ’DA DESTAN YAZDILAR

Türkiye’nin genç nüfusunun önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yeğin, “15 Temmuz darbe kalkışması gecesinde hainlere karşı milletimiz büyük bir destan yazmıştır. Sizlerde bu şehit kanlarıyla sulanan aziz vatan toprağımıza hep birlikte çok çalışarak sahip çıkın. Çünkü geleceğimiz sizin ellerinizde. Sizler ne kadar çok çalışırsanız, ülkemiz de o kadar ileriye gidecektir” dedi.

İLK DERS DİN ANLAYIŞIMIZ

Son olarak konuşma yapan Vali Haktankaçmaz ise, yeni akademik eğitim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu. Kırıkkale Üniversitesi’nin önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Haktankaçmaz, “38 bine ulaşan öğrenci sayısı şehrimize de farklı yönlerde katkı sağlamaktadır” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından ‘Din Anlayışımız’ adı altında açılış dersini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Tefsiz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çalışkan verdi. Ardandan Fakülte ve Yüksekokullarını en yüksek puanla kazanan öğrencilere hediyeleri verilecek.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER