İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Boz topraklar yeşeriyor

10 Ekim 2016 - 10:02 'de eklendi ve 249 kez görüntülendi.
Boz topraklar yeşeriyor

5 BİN KÖYE 5 BİN GELİR GETİRİCİ ORMAN, 31 ARALIK 2019 TARİHİNDE TAMAMLANACAK

BAKAN EROĞLU: “ŞEHİTLER DİYARİ, YİĞİTLER DİYARI KIRIKKALE’YE NE YAPSAK AZDIR”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hafta sonu Kırıkkale’ye geldi. 65 milyon lira tutarındaki 16 adet yatırımın müjdesini beraberinde getiren Eroğlu; 9 adet projenin açılışını gerçekleştirirken, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek 3 adet tesisin de temelini attı.

16 ADET YATIRIM MÜJDESİ

Yıllardır bozkır olarak hitap edilen ve İç Anadolu’nun en çok şehit veren illeri arasında yer alan Kırıkkale, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan yatırım hizmetlerinin meyvesini almaya başladı. Projesi tamamlanan hizmetlerin açılışını gerçekleştirmek ve farklı yatırımların müjdesini vermek için Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hafta sonu Kırıkkale’ye geldi.

61 MİLYONLUK, 9 DEV TESİS

İlk olarak Kırıkkale Valiliği’ni ziyaret eden Eroğlu’yu, Hükümet Konağı önünde Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Milletvekilleri Ramazan Can, Mehmet Demir, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve kalabalık bir heyet karşıladı. Haktankaçmaz’ı makamında ziyaret eden Eroğlu, daha sonra Valilik binasında basın toplantısı düzenledi.

KIRIKKALE’NİN DÖRDÜNCÜ VEKİLİYİM

Bozkır topraklarının artık boz kalmayacağını, tam aksine yeşereceğini dile getiren Bakan Eroğlu, “Kırıkkale’nin en iyi yatırımları alması için bizlerde bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ben Kırıkkale halkının dördüncü vekiliyim. Çünkü İç Anadolu Bölgesi’nde en çok şehit veren yiğitler diyarı, kahramanlar diyarı Kırıkkale’ye ne yapsak azdır” dedi.

ORMANLARA MEYVE AĞAÇLARI

Kırıkkale’ye eli boş gelmediğini, müjdelerle geldiğini vurgulayan Eroğlu, orman köylülerine gelir getiren ürünlerle ilgili projelere çok önem verdiklerini vurguladı. 5 bin köye 5 bin gelir getirici ormanın bitiş tarihini açıklayan Eroğlu, “31 Aralık 2019 tarihine kadar yapılmış olacak. Genelde bozuk orman alanlarında ya da uygun alanlarda oraya ne uygunsa ceviz, badem, dut, fıstık çamı, Siirt ve Antep fıstığı, defne ve aklınıza gelebilecek her meyve ile ilgili orman köylerini belirliyoruz. Ne kadar alan varsa bunları parselliyoruz” ifadesinde bulundu.

CEVİZ EYLEM PLANI SEFERBERLİĞİ

Eroğlu, “Diyelim ki 30 hane var, o haneye bölüyoruz. Kaçar dönüm düşüyorsa bunlara dikiyoruz, en uygun meyveyi. Kura çekiyoruz. Parselleri kurayla veriyoruz. Ama dikimi, 3 yıl bakımı bütün masrafları bize, geliri ona ait. Onlar da daha iyi bakıyorlar, bakılmadığında ikaz ediyorlar. Çünkü ceviz ve bademi şu anda ithal ediyoruz. Ceviz Eylem Planı ile bir seferberlik başlattık. Badem de de öyle. Her gittiğim ilde örnek olsun, muhtarlar görsün diye kura çekerek veriyoruz. Parselleyip ayırdık, dikim yaptık” şeklinde konuştu.

BAL ORMANI KURUYORUZ

Eroğlu, ormanları milletin emrine verdiklerini söyleyerek, “Eskiden devlet ormancılığı vardı. Ormanlar yasaktı, girilmezdi. Şimdi, ormanlık alanlara ceviz, badem dut gibi gelir getirici ağaçlar dikiyoruz. Hatta bal ormanları kuruyoruz.” dedi.

16 ADET YATIRIM MÜJDESİYLE GELDİK

Basın toplantısının ardından Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Tesisleri Toplu Temel Atma ve Açılış Merasimi İle Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları Dağıtım Töreni’nde konuştu. Tesislerin maliyetinin 61 milyon lira olduğunu ifade eden Eroğlu, Kırıkkale’ye eli boş gelmediklerini, 65 milyon lira maliyetli 16 tesisin de müjdesini getirdiklerini vurgulayarak, hayırlı uğurlu olmasını diledi.

KOP PROJESİ KATKI SAĞLAYACAK

Eroğlu, Kırıkkale’nin Konya Ovası Projesi’ne (KOP) de dahil edildiğini dile getirerek, “KOP ile Kırıkkale’deki barajlar, göletler, dere ıslahları, taşkın projeleri, sulama tesisleri, dere ıslahlarının tamamı 2019 sonuna kadar bitecek. Ayrıca ağaçlandırma ve erozyonla mücadele çalışmaları devam ediyor.” diye konuştu.

ORMANLAR ARTIK MİLLETİN

Orman teşkilatının Kırıkkale’de muazzam bir ağaçlandırma seferberliği yaptığına dikkati çeken Eroğlu, şu değerlendirmede bulundu: “Bu seferberlik kapsamında bütün okul, hastane bahçelerinin tamamı, yol kenarları ağaçlandırılacak. Artık ormanları milletimizin emrine veriyoruz. Eskiden devlet ormancılığı vardı. Ormanlar yasaktı, girilmezdi. Şimdi, ormanlık alanlara ceviz, badem dut gibi gelir getirici ağaçlar dikiyoruz.”

49 YILLIĞINA VERİYORUZ

“Hatta bal ormanları kuruyoruz. Arıcılara tam bir destek veriyoruz. Neticede diyoruz ki ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, her şey millet için.’ Artık ormanları da milletimizin hizmetine açtık. Baraj ve göletlerin kenarlarında yeşil kuşak ağaçlandırması, erozyon kontrolü ve gelir getirici ağaçların yetiştirilmesi yapılıyor.” Bakan Eroğlu, bazı köylere örnek olarak ormanlık alanda ceviz, badem, dut gibi gelir getirici ağaçlar dikerek köylüye 49 yıllığına verdiklerini anlatarak, şöyle dedi:

VATANDAŞA AİT OLACAK

“Bunları parselleyip o köyde kaç hane varsa kura çekip veriyoruz. 49 yıl geliri onlara ait. Masrafları ise bize ait. Ağaç dikme ve bakımı bize geliri vatandaşa ait olacak. ’49 yıl az’ diyenler oluyor. O konuda ben bir formül ürettim. Benim yetkim 49 yıl. Kanunla belki 99 yıla çıkarılabilir. Kanun çıkarmak zor derseniz, Orman Genel Müdürüme talimat verdim. ‘Bir kasa al, oraya gelecekteki bakana bir mektup yazayım.

KASAYA BİR MEKTUP BIRAKACAĞIZ

‘Sayın bakan bir ağabeyin olarak senden rica ediyorum. Ben 49 yıl uzattım, 49 yıl da sen uzat’ diye kasaya bir mektup bırakacağız. Unutmayın torunlarınıza söyleyin, ‘Bakanlığın kasasında bir mektup var’ diye. Onu bakan açsın Allah izin verirse 99 yıla çıkarsın. Devlet bir yeri verirse geri almaz.”

AÇILIŞI YAPILAN TESİSLER

Konuşmanın ardından 61 milyon lira maliyetli olan 9 adet, Mahmutlar Şarklısı Göleti İkmali, Balışeyh Işıklar Köyü Çukurtarla Deresi Taşkın Koruma, Bahşılı İçe Merkezi Karadere Taşkın Koruma, Kapulukaya Barajı Ağaçlandırması ve Erozyon Kontrolü İkmali, İlk Müdahale Ekip Binası, Karaahmetli Tabiat Pakı Manzara Seyir Terası ve Alan düzenlemesinin açılışı yapıldı.

SERTİFİKALARINI VERDİ

Sulakyurt Barajı sulaması, Keskin Büyükceceli Barajı, Yahşihan Hacıbalı Köyü ile Ankara-Kırıkkale karayolu arası Kızılırmak nehri yatak tanzimi yapılması tesislerinin de temeli atıldı.

Bakan Eroğlu, törenin ardından köylülere sertifika ve fidan dağıttı. Törene, Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can ve Mehmet Demir, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER