İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Baskı zoruyla kayıt iddiası  

28 Eylül 2016 - 9:06 'de eklendi ve 456 kez görüntülendi.
Baskı zoruyla kayıt iddiası  

TÜRK HABER SEN’DEN PTT BAŞMÜDÜRÜ POLAT’A SUÇ DUYURUSU

Türk Haber Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ramazan Yavuz, PTT Başmüdürü Nuri Muhammet Polat’ın, başka sendikaya üye olan çalışanlarının kendi taraf olduğu sendikaya baskı zoruyla kayıt yaptırdığı iddiasında bulundu.

SENDİKAMIZIN ÜYESİNİ ALIYOR

Türk Haber Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ramazan Yavuz, PTT Başmüdürlüğü görevinde bulunan Nuri Muhammet Polat hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu nedenini açıklayan Yavuz, Müdür Polat’ın, tarafı olduğu sendikaya üye olmayan karşı sendikada bulunan memurlara baskı uygulayarak kayıt yaptığını ileri sürdü.

BİZLER HAKKIMIZI ARIYORUZ

Konu hakkında yazılı bir bazın açıklaması yapan Yavuz, Müdür Polat hakkında adli mercilerce suç duyurusunda bulunduğunu ve gerekenin yapılması konusunda sendikanın genel merkeziyle irtibata geçtiğini dile getirdi. Müdür Polat’ın, Türk Haber Sen’e üye 39 kişinin baskı zoruyla üyesi olduğu sendikaya kayıt yaptırıldığını söyleyen Yavuz, “Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Haber-Sen Kuruluşundan bu güne kadar Kırıkkale’ de ilk defa bir Başmüdür sayesinde yetki kaybetmiş ve konu yargıya taşınmıştır” dedi.

YETKİLİ SENDİKA OLMASINI İSTEMEDİ

Yavuz, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Nuri Muhammet Polat 07.09.2015 tarihinde Kırıkkale PTT Başmüdür olarak ilimize atandı.   Nuri Muhammet Polat daha ilk görüşmemizde Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz ile İzmir PTT Başmüdürlüğünde beraber çalıştıklarını aralarının açık olduğunu bu yüzden Kendisinin Başmüdürlük Yaptığı Yerlerde Türk Haber-Sen’in yetkili sendika olmasını istemediğini beyan etmiştir.”

YILDIRMA POLİTİKASI UYGULUYOR

“Başmüdür Nuri Muhammet Polat;  2016 Yılı Ocak ayından itibaren yetkisini kötüye kullanarak Türk Haber-Sen Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine malum sen temsilciliği sözü vererek Türk Haber-Sen’den ayrılarak malum-sen’e geçmeleri yönünde mobing uygulamış hatta bu baskıları daha ileriye götürerek Türk Haber-Sen üyeleri ile Yönetim Kurulu Üyelerini ilçelere Geçici görevli olarak göndererek 4688 Sayılı Sendikalar kanunun 18 Maddesine aykırı hareket etmiştir. Buna benzer daha birçok  entrikalarla  üyelerimize karşı açıktan yıldırma politikası uygulanmaktadır.  “

BU İTİRAZIMIZI YERİNDE BULDU

“Alınan bu üyelikten çekilme formları 4688 sayılı Sendikalar Kanununun 16 ncı Maddesine göre 15 gün içerisinde ilgili sendikaya gönderilmesi gerekirken, bu süreye riayet edilmeyerek, Türk Haber-Sen’in kaybettiği üyelerinin süresi içerisinde geri alma imkânı elinden alınmıştır.

Türk Haber-Sen Genel Merkezi Kırıkkale PTT Başmüdürü’n-ün Sendikamıza karşı sergilemiş olduğu bu olumsuz tutum hakkında PTT A.Ş. Genel Müdürlüğüne yazılı olarak itiraz etti. Genel Müdürlüğümüzce bu İtirazımızı yerinde bulundu ve Kırıkkale PTT Başmüdürlüğüne 16.05.2016 tarih ve 9322 sayılı emir ile üyelikten çekilme formlarının geçersiz sayıldığı, yeniden üyelikten çekilme formu alınması gerektiğinin emrini verdi.”

FORMLARIN TAMAMINI GEÇERLİ SAYDI

“16.05.2016 tarihinde yapılan 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 30 ncu Maddesinin İkinci Fıkrasının (a) Bendi Gereğince yapılacak olan toplantı  Komisyon Başkanı Nuri Muhammet Polat  başkanlığında Sendika temsilcilerinin de katılımıyla başladı. Ancak Komisyon Başkanı Nuri Muhammet POLAT Genel Müdürlüğümüzden EBYS üzerinden Gelen 16.05.2016 tarih ve 9322 sayılı emre riayet etmeyerek üyelikten çekilme formlarının tamamını geçerli sayarak hem genel Müdürlük emrini hiçe saydı hem de 4688 Sayılı Sendikalar kanununa aykırı hareket ederek devletin kendisine verdiği yetkiyi kötüye kullanarak Malum Sen yetkililerine verdiği sözü yerine getirmiş, kendisinden bekleneni yapmış Genel Müdürlüğümüzce kabul edilmeyen üyelikten çekilme formlarının kabul edilmesini sağlamıştır. “

İNCELEME VE ARAŞTIRMA FIRSATI

“Komisyon Başkanı (Başmüdür) Nuri Muhammet Polat’ın şerh düşme yetkisi olmamasına rağmen daha sonra tetkik edilmek üzere şerhi düşerek toplantı tutanağını imzalamış bu vesileyle  bir ilke imzasını atmıştır.  Halbuki daha sonra tetkik edilecekse Komisyon başkanı toplantıyı ileri bir tarihe erteleyerek kendisine ve komisyona inceleme ve araştırma fırsatı vermesi gerekirdi.  Komisyon Başkanı bu tutumu ile Türk Ceza Kanunun “Sendikal Hakların kullanılmasının engellenmesi “ başlıklı 118. Maddesine riayet etmeyerek suç işlemiştir.”

MÜFETTİŞ TALEBİNDE BULUNDUK

“Türkiye Kamu-Sen’e bağlı TÜRK HABER-SEN Şube Başkanı olarak bütün bu yaşananları rapor haline getirdik ve Sendika avukatı aracılığı ile Başmüdür Nuri Muhammet Polat Hakkında görevi kötüye kullanmaktan Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca Konunun İdari Yönden araştırılması için PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığından müfettiş talebinde bulunduk.”

BİZİM HAKKIMIZ GASP EDİLDİ

“Sonuç olarak PTT A.Ş. Genel Müdürlüğünden (İnsan Kaynakları D.Bşk.) alınan 16.05.2016 tarih ve 9322 sayılı emre göre Kırıkkale PTT Başmüdürlüğünde Yetkili sendika TÜRK HABER-SEN olmalıydı. Ve kayıtlara böyle geçmeliydi,  Türk Haber-Sen’in bu hakkı Başmüdür tarafından gasp edildi. Türk Haber-Sen olarak, Tüm Kamu Çalışanlarını temsil etmede zerre kadar acziyet göstermedik. Asla susmadık, hep hakkı tutup kaldırmayı hedefledik.”

ZALİMLERE TAVIR ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Ayrımcılık yapmayın, hukukun üstünlüğünden sapmayın dedik ve görevimizi en üst seviyede yerine getirdik. Kapımızı çalanların, en zor zamanlarda dahi kimsenin yüzüne kapımızı kapatmadık,  Nefislerinin esiri, egolarının kölesi olan Yöneticiler her olayı şahsi menfaat penceresinden değerlendirenler bizi elbette dünde anlamadı, bugün de, yarında anlamayacaktır. Biz bize yakışan tavırla zalimlere tavır almaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki biz doğru yerde durdukça er ya da geç eğriler yok olacaktır.   24 Yılımızı doldurduğumuz bu süre zarfında Türk Haber-sen camiası içinde doğru yerde durmaya devam edeceğiz ve biz önce ülkem diyenlerdeniz” dedi.

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Recep Kal ;

    bunda ne var.. biriki yıl önce falanca bakanlığa mensup bir il müdür yardımcısı karşı sendikadan olan kişileri ta deliceye kadar hemde hanım personeli göreve giden kişiyi resmi arabayla takip ediyordu..Karşı sendikaya geçemleri odasına çağırıp birde sorguluyordu.. böyle kin ve nefret görülmüş değil..İlgililer umarım bu zatı kırıkkale dışına çıkartırlar.. Kırıkkale asil bir ildir ve bu şeklide patolojik psikoloji taşıyanlardan 71 .ci il’e de diğer illere de hayır gelmez. Zaten dinimizce insanlara eziyet etmeyi kendine din seçmiş ve yaptığı zulmü kamu yararı diyerek toplumu kandıranların ve kendisini kanun koyucu zannedip tekebbür edenlerin idarede tutulması zulümdür.. ilgililere duyrulur.

    28 Eylül 2016 22:07