İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Baca temizliğini ihmal etmeyin

25 Eylül 2016 - 12:58 'de eklendi ve 171 kez görüntülendi.
Baca temizliğini ihmal etmeyin

 

Zehirlenme ve yangınlara neden olan bacaların temizlenmesi konusunda vatandaşları uyaran yetkililer, yaz boyunca bacaların içinde biriken yanıcı maddelerin yangına neden olduğunu belirtti.  Bu konuda vatandaşların bacalarını sık sık temizlemesi gerekti açıklandı

BÜYÜK SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Kırıkkale İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşlara baca temizliği konusunda uyarıda bulundu. Kış mevsiminin yaklaştığı hatırlatılarak, vatandaşların baca temizliğini yaptırmaları gerektiği kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Meydana gelen yangınların yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığı biliniyor. Temizlenmemiş soba boruları ve yanlış kurulmuş sobalardan dolayı özellikle rüzgârlı havalarda zehirlenmelere ve ölümlere yol açabilir.

YANGINA SEBEP OLABİLİR

Vatandaşlar, baca temizliği konusunda her türlü bilgi ve desteği İtfaiye Müdürlüğüne giderek veya 110 numaralı hattı arayarak alabilecekler.” İtfaiye ekiplerinin baca temizliği konusunda vatandaşlara yardımcı olacağı bildirildi. Yaz boyunca bacalar içerisinde biriken toz veya diğer çalı çırpıların zamanla yanıcı madde hale dönüştüğünü uyarısında bulunan yetkililer, sobalar yakıldığında bu maddelerin yangına sebep olduğunun altını çizdi.

GEREKLİ TEMİZLİK YAPILMALI

Bacaların kış sezonunda en az 2 kere uzman ekipler tarafından temizlenmesi gerektiğini aktaran yetkililer, yaz ayları boyunca bacaların iç kısmında dışarıdan bakıldığında görülemeyen yanıcı maddelerin biriktiğini söyledi. Kış sezonu öncesi bacaların kesinlikle temizlenmesi gerektiğine işaret eden yetkililer, bacası temizlenmeyen soba ve kaloriferlerin yakılmaması gerektiğine işaret etti.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER