İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Babalar ‘light’ anneler taşfırın

Yapılan bir araştırma günümüz babalarının, teknoloji ve teknolojik cihazlar konusunda annelere göre çocuklarına daha hoşgörülü olduklarını ortaya çıkardı

17 Ağustos 2016 - 16:05 'de eklendi ve 206 kez görüntülendi.
Babalar ‘light’ anneler taşfırın

YAŞAR ÖZAY / EĞİTİM UZMANI

Tüm dünyada genel olarak anneler daha yumuşak ve hoşgörülü, babalar ise otoriter olarak görülürken teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımı konusundaki bir araştırma bu konuda annelerin babalara göre daha katı davrandıklarını ortaya çıkardı.

İnternet sörfü, sosyal ağlardaki hesaplar ya da ilk telefona sahip olma konularında babalar bu aktivitelerin yapılması için annelere göre 1 yıl daha erken izin veriyorlar. Babalar, çocuklara 10 yaşından sonra sosyal hesaplar için izin verirken, anneler ortalama 11 ay sonra buna müsaade ediyor. Gözetim olmadan online sörf yapma ve ilk telefonu alma yaşı kararlarında; anneler ve babalar arasında 1,5 yıllık bir ara görünüyor.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI NE DİYOR?

FACEBOOK: Alman çocuklar kendi profillerine sahip olabilmek için babalarının iznini 10,5 yaşına kadar beklemek zorunda. Amerikan ve İngiliz çocuklar ise 6 ay daha şanslı. Rus babaları 9 yaşından önce de izin verebiliyor.

CEP TELEFONU: Alman, Amerikan ve İngiliz babalar 9,5 yaşı uygun bir baraj olarak lanse ediyor. Rus babalar ise daha az sınırlayıcı olarak çocuklarına bundan 2 sene önce telefon alıyor.

İNTERNET: Ebeveynler bu riskle başa çıkmak için en az 9 yaşına kadar, Ruslar ise en az 8.5 yaşına kadar, gözlerini çocuklarının üstünde tutuyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER