İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

Askıda ekmek var

08 Kasım 2016 - 18:55 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.
Askıda ekmek var

Osmanlı döneminde tüm yerlerde görülen ‘Askıda Ekmek’ uygulaması, Kırıkkale’de de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Fırınlardaki bu uygulamaya zamanla büyük ve küçük ölçekli marketler de katılmaya başladı.

İHTİYACI OLANLAR ALIYOR

Dar gelirlilerin ihtiyaçlarını karşılamak için günümüzde uygulanmaya başlayan ve Osmanlı döneminde tüm yerlerde görülen ‘Askıda Ekmek’ uygulaması, Kırıkkale’de de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Kırıkkale’deki ekmek fırınlarının uygulamaya başladığı ‘Askıda Ekmek’, halkın da ilgisini çekiyor. Fırınlardaki bu uygulamaya zamanla büyük ve küçük ölçekli marketler de katılmaya başladı.

MAĞDURİYET GİDERİLİYOR

Fırıncılar, hem mağdur ailelerin ekmek sıkıntısının giderilmiş olduğunu hem de mahalle sakinlerinin isimlerini açıklamadan yardım yapma imkânına kavuştuğunu söylediler. Bu uygulamayı marketlerinde başlattıkları için huzurlu ve mutlu olduğunu dile getiren fırınların işletme yetkilileri, ihtiyaç sahiplerinin bu şekildeki yardımlar sayesinde azalacağını vurguladılar.

İSTEDİKLERİ KADAR ALIYOR

Fırın çalışanları ise, “Osmanlı Dönemi’nde hemen hemen her yerde bulunan bu uygulama günümüz şartlarında yok olmaya yüz tutmuştu. Şimdilerde ise yavaş yavaş yeniden canlandırmaya çalıştığımız uygulama ile ihtiyaç sahibi aileler askıya bırakılan ekmekten istedikleri kadar alabiliyorlar. Bu hem kişilere manevi bir huzur katıyor, hem de birbirimizle yardımlaşma duygularını pekiştiriyor” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER