İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

ABD, İncirlik’te nükleer silah bulunduğunu resmen açıkladı

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Lee James’in yaptığı, ‘Nükleer silahlar İncirlik’te güvende’ açıklamasıyla, İncirlik Üssü’nde nükleer silahlar bulunduğu resmen doğrulanmış oldu

19 Ağustos 2016 - 14:09 'de eklendi ve 239 kez görüntülendi.
ABD, İncirlik’te nükleer silah bulunduğunu resmen açıkladı

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan, ’İncirlik Üssü’ndeki nükleer silahların güvende olup olmadığı’ ile ilgili tartışma, bu üste nükleer silah bulunup bulunmadığı sorusunu da beraberinde getirdi. ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Lee James’in dün yaptığı, ’Nükleer silahlar İncirlik’te güvende’ açıklamasıyla, İncirlik Üssü’nde nükleer silahlar bulunduğu resmen doğrulanmış oldu.

İDDİALAR HEP VARDI AMA ‘NÜKLEER YOK’ YA DA ‘VAR’ DİYE BİR AÇIKLAMA OLMAMIŞTI

1954’de kurulan İncirlik Üssü’nde nükleer silah bulunduğuna ilişkin yıllardır çeşitli yabancı kurumlar, uzmanlar ve referans alınabilen yayınlarda bilgiler yer almasına karşın ne ABD, ne de Türk yetkili makamlarından ’Var’ ya da ’Yok’ diye resmi hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Aralık 2010’da yayınlanan WikiLeaks belgelerinde İncirlik’te nükleer silah bulunduğuna ilişkin kuvvetli belgelere rastlanırken, Hiroşimaya atılanların 21 katı etkili  B-61 nükleer bomba bulunduğu bilgisi verildi. ABD’nin İncirlik Üssü’nde toplam nükleer silah varlığının üçte birini bulundurduğu, içinde hidrojen bombaları da olduğu çeşitli kaynaklar tarafından yayınlandı.

NATO kapsamında bu silahların İncirlik’te bulundurulduğu kaydedilirken, 15 temmuz darbe girişiminin ardından silahların güvenliği tartışma konusu oldu. ABD’li yetkilinin yaptığı açıklama, bu tartışmaları da sona erdirdi.

Orhan APAYDIN / ADANA, (DHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER