İl Gazetesi
il gazetesi reklam alanı

33 yıl önce bugün

18 Eylül 2016 - 12:34 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.
33 yıl önce bugün

 

16 Eylül 1983 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti, ihtilal yaparak işbaşına gelmiş Kenan Evren ve onun tarafından atanmış Başbakan Bülend Ulusu ve Bakanlar Kurulu tarafından yönetiliyordu.

İHTİLAL YÖNETİMİNİN ATANMIŞLARI VARDI

16 Eylül 1983’te Kırıkkale, ihtilal yönetimi tarafından atanan Kaymakam, Belediye Başkanı ve ilçe müdürleri tarafından yönetiliyordu.

16 Eylül 1983’te bugün Kırıkkale’mizin parlayan iki yıldızı Bahşili ve Yahşihan henüz köydü. Bugün köy olan Hasandede o gün kasabaydı. Yine o günlerde Kırıkkale ilçesinde en çok konuşulan hizmet olarak, bugün iki aracın dahi yan yana zor geçtiği Zafer caddesinin genişletilmesi ve Evren’in emriyle Cumhuriyet meydanına yapılan Atatürk büstünün hikayesi konuşuluyordu.

RAFİNERİ HAZIR HALE GETİRİLMİŞTİ

O günlerde siyaset dünyasında merhum Ağabey Pehlivanlı ve Sahir Koçak popülerdi. Siyasetin efsane ismi ise merhum Yalçın Özer’di. Rafineri “Orta Anadolu” ismiyle açılışa hazır hale getirilmişti. Henüz Cumhuriyet meydanında Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Defterdarlık gibi binalar yoktu. Mütevazı bir Kaymakamlık binası vardı.

İLK MANŞET SEFER CANSU SÖYLEŞİSİNDEN

16 Eylül 1983 tarihinde yayın hayatına başlayan İL gazetesi’nin ilk manşeti o günün en büyük mülki amiri Kaymakam Sefer Cansu ile yapılan söyleşiden oluşuyordu. Üniversite, Büyük Sanayi, Organize Sanayi Bölgesi, İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale-Ankara arası bölünmüş yol ve konut siteleri gibi oluşumlar henüz Kırıkkale’nin gündemini işgal etmiyordu.

Kırıkkale, Ankara’ya bağlı sıradan bir ilçe olarak Ankara’nın 2. seçim bölgesinde yer alıyordu.

KÖPRÜYÜ SATAN BİZİ DE SATAR

Ankara-Kırıkkale arasında her gün onlarca kazanın olduğu kötü bir yol hizmet veriyordu ve Ankara’ya varış yaklaşık 2 saat sürüyordu. O tarihlerde Otobanlar, bölünmüş yollar, hızlı trenler gündemimizde yoktu. İstanbul’da yapılan Fatih Sultan Mehmet Boğaz köprüsü Türkiye’nin gündemini oluşturuyordu. Öyle ki 1983 seçimlerinde köprüyü “Satarım-sattırmam” tartışması, Pazarcık köylü Sultan Ana’nın söylediği ve Türkiye’de büyük bir polemik konusu olan “Köprüyü satan bizi de satar” haberimizle ilk ödülümüzü almıştık.

SEVDAMIZ KIRIKKALE’Yİ İL YAPMAKTI

Tüm bunları bugünkü Kırıkkale’mizin nereden nereye geldiğini ve İL gazetesi’nin rolünü anlatmak için yazdım. Gazetemizin ismini “İL” koyduğumuzda Kırıkkale’yi nasıl il yaparız sevdamız vardı. Ortaanadolu Rafinerisi isminin “Kırıkkale” olarak değiştirilmesi kampanyasını başlattığımızda vilayet olmanın temelini oluşturacak Kırıkkale kimliğinin peşindeydik. Meslek Yüksekokulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin kurulmasını teşvik ederken ve kurucuları arasında yer alırken, Kırıkkale Üniversitesi’nin temelini attığımızın farkındaydık.

MECLİS’İN GÜNDEMİNE TAŞIDIK

1980’li yılların en başarılı organizasyonu olan ve başında yer aldığımız “Kamuoyu oluşturma heyeti” toplantıları ile Organize Sanayi bölgesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Kırıkkale-Ankara yolunun bölünmüş yol yapılması gibi konuları Ankara’da meclisin gündemine taşıyorduk.

KIRIKKALE YARIN VİLAYET OLUYOR

O günlerin Kırıkkale’si kabına sığmadığı ilçe statüsünden kurtulmak istiyordu ve bunda da başarılı oluyordu. İL gazetesi’nin kampanyaları ile oluşan kamuoyu Ankara’yı etkilemiş ve Kırıkkale Vilayet yapılarak zincirlerini kırmıştı. Dönemin Başbakanının talimatıyla meclis onayından önce ilk müjde İL gazetesi’ne verilmiş ve “Kırıkkale yarın vilayet oluyor” haberimiz şehrimizde büyük bir sevinçle karşılanmıştı. Her yer bayraklarla süslenmiş ve Kırıkkale’ye bayram havası hâkim olmuştu.

HAK ETTİĞİ YERLERE ADIM ADIM İLERLİYOR

O yıllarda hepimizin ortak gayesi olan başarılı tüm bu çalışmalar bugün şehrimizi kalkındıran ve vilayetimizin içini dolduran devasa kurumlar olarak hepimizin gurur kaynağı olmaya devam etmektedir. Kırıkkale’miz bugün Vilayetiyle, Rafinerisiyle, Üniversitesiyle, Organize Sanayi Bölgesiyle, açılan yollarıyla, yapılan kaldırımlarıyla, yeni ve modern yerleşim alanlarıyla, Alışveriş merkezleriyle,  hak ettiği yerlere adım adım gitmektedir. Ülkemiz ve şehrimiz son yıllarda gelişmişlik açısından büyük başarılar elde etmiştir. İçerisinde yaşayan bizler bunun farkında olmalıyız ve kazanımlarımıza sahip çıkmalıyız.

Başarıların kıskanılmadığı, takdir edildiği, birlik ve beraberlik içerisinde daha demokratik, daha özgür, daha mutlu, daha huzurlu, daha müreffeh yaşayacağımız nice 33. yıllarda buluşmak dileğiyle.

 

RAMAZAN ÇETİN

İL Gazetesi İmtiyaz Sahibi

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER